02 mája 2011

Populárne druhy psov VII.

                                                       
                                

                                  


Collie:
            Tohto psa ste už určite videli a to hlavne vo filmoch o psovi (vlastne sučke) zvanej Lassie. Same meno neznamená nič iné, ako dievča, milované dievča...lenže etymológia mena je temná. Pravdepodobne siaha do švédskeho jazyka, kde losk kona = nevydaná žena. Podobne, aj názov Collie má tiež asi škandinávsky pôvod a predstavuje podobu odvodenú z coll = uhlie, kde by sa narážalo na pôvodné čierne zafarbenie.

                  
                        Rozoznávame až štyri kategórie tohto druhu psa: Bearded Collie = bradatý, Border Collie = z pohraničia medzi Škótskom a Anglickom, Rough = s ostrou srsťou a Smooth = s hladkou srsťou. Lassie bola s ostrou srsťou, ktorý poddruh sa zaraďuje do skupiny väčších psov, lebo dosahuje výšku od 56 – 61 cm. a váhu od 20 – 30 kg. Temperament má „priateľský“. Zafarbenie je prevažne „staré zlato“ s maličkým prelivom do čierna a na krku má „strieborno – biely“ golier.
            Border Collie je trochu menší pes. Dosahuje výšku asi 53 cm. a váhu 19 – 23 kg. Zafarbenie má čierno – biele.
            Bradatý Collie patrí do skupiny stredných psov. Výšku má 53 – 56 cm. a váhu 18 – 27 kg. Zafarbenie je rozličné. Kombinácia bielého s čiernym, šedohnedým, sivým, modrým...
            Smooth (hladkosrstý) Collie dnes je veľmi zriedkavý, no nepredstavuje nič iné, ako poddruh bradatého. Aj zafarbenia sú im rovnaké.
            Collie má rovnakú históriu, ako aj Vlčiak (Nemecký ovčiak). Určité vzdiaľovanie  nastáva len v stredoveku. Niekde stredom XIX. st. Collie sa stáva populárnym druhom a anglickí pestovatelia psov sa dali do roboty. O krátky čas podoba psa sa mení na nepoznanie. Údajne nebola tu žiadna infúzia génov z iných druhov, ale len pozorné selektovanie v rámci druhu.
            Ak sa rozhodnete pre tento inteligentný a priateľský druh, tak pozor! V prvom rade bunda si vyžaduje neustálu opateru a keďže je toto vlastne ovčiak, potrebuje mať dvor, vychádzky... čiže potrebuje denné cvičenie sa. Pre mestský život, mestský byt sa nehodí.
           
           
Old English Sheepdog:
            Aj tohto psa ste už určite videli. Ak nie inde, tak v amerických filmoch. Tiež je atraktívny, každému padne do oka, lenže keďže je aj toto ovčiak, pre mestský byt sa nehodí. Potrebuje mať svoj dvor, aby sa vybehal. Po prírode, toto je aktívny druh, ale aj veľmi priateľský. Ako strážca domu sa tiež zaraďuje medzi špičkové druhy.
                     
             Aj tento druh je chlpatý a bunda potrebuje neustálu starostlivosť majiteľa. Zafarbenie je biele so šedomodrým prelivom. Oči sú mu úplne prekryté srsťou, ale bez starosti, dobre vidí. Srsť mu vlastne chráni zrak. Ak sa ju ostrihá, tak sa mu poškodia oči. Patrí do skupiny stredných, až veľkých psov. Dosahuje výšku vyše 60 cm. (sučka je menšia) a váhu do 37 kg.


Marema:
            Toto je talianska verzia nášho „Dunča“, pastierského psa, ktorého svet pozná pod menom Maďarský Kuvasz, Csuvasz... a my, pod menom Čuvaš, ktorého etymológia je v slovanskom čuvati = načúvať, dávať pozor... „Odborná“ literatúra tvrdí, že do naších krajov Čuvaš prišiel niekde v stredoveku, s tureckou inváziou Európy. Áno, trochu sa podobá aj na Anatolského ovčiaka, ale ešte väčšmi na Pyrenejského horského psa.
          
            Marema je v prvom rade pes strážca stáda. Ak sa ho dá povedzme medzi sliepky, aj tieto bude strážiť pred líškami, tchormi...Ak sa ho dá medzi ovce, bude sa chovať, ako ovca, ale vždy bude na periférii kŕdľa, aby ho ubránil pred vlkom, líškou... Pôvodne to bol pes talianských nomádskych pastierov a meno dostal podľa oblasti Maremma v Toskánsku. Táto oblasť už v čase Etruskov, neskoršie Rimanov, bola poľnohospodárskym krajom. Rovina bola náchylná vplyvu podzemných vôd, ale už v staroveku tu boli podzemné odvody, takže oblasť prosperovala. V čase úpadku Rímskej ríše a hlavne v stredoveku, odvodné podzemné kanály sa neriadili, ruinovali, takže oblasť sa zase stala veľkým močariskom, nevhodným na kultivovanie pôdy, iba na sezónne pasienky. Nomádski pastieri sa po tomto močarisku posúvali z miesta, na miesto. So sebou mali aj výborného psa na stráženie stáda.
            Prvé importy tohto psa sa vyznačovali nie najlepším temperamentom. Boli „neveriaci“, veľmi ostražití a pomerne aj „bojoví“. Pestovatelia psov v Británii a v U.S.A. postupom času mu alterovali temperamnt. Stal sa priateľským, pomerne inteligentný, ale „neveru“ ešte vždy má. Vezme času, kým prijme cudziu osobu do domu majiteľa, do rodiny.
            Patrí do skupiny veľkých psov. Výška mu je 65 – 73 cm. a váha 35 – 45 kg. Sučky sú trochu menšie.
            Pre mestský život sa vôbec nehodí, lebo ešte vždy je to aktívny pes. Nestačí mu ani dedinský dvor. Potrebuje otvorený priestor. Potrebuje salaš, baču a ovce. 


Greyhound, po nem. Windhund:
            Náš názov tohto psa je Chrt.

            

            Chrta poznali už starí Egypťania a Assýrčania, lebo tu nachádzame do kameňa vytesanú jeho podobu. Archeológovia odhadujú, že tieto reliéfy siahajú niekde do času 4000 r.p.n.l. Nie je to ešte dnešný, vyšľachtený Chrt, ale jeho predkovia. Etymológovia angličtiny sa snažia „odhaliť“ jeho meno a hovoria, že východiskom bude najskôr anglosaské grech, alebo greg = pes. Toto by nejak vrhlo aj viacej svetla na všeslovanské chrt, chart, chort, lebo už v praslov. jaz. bolo chъrtъ, čo je príbuzné ku ger. (h)rub- (nem. Rüde) = veľký pes, psisko. (Viď etymológiu Chrt.)
            Pôvodne toto bol vyložene lovecký pes, ale nie sliedič. Skorej „nahaňač“ (má dobrý zrak a pravda aj rýchlosť) a v tejto funkcii sa ho využívalo už v staroveku, pri love na poľných zajacov. Dnes sa ho využíva, ako dostihového psa. Po čase, keď už zostarne, ide do výslužby a z neho býva vynikajúci rodinný miláčik, lenže pre vychádzky do parkov sa nejak nehodí. Sú tam iní psi, rozličné zvieratká a on by všetkých nahaňal.
            Zaraďuje sa ho do skupiny stredných, až veľkých psov. Jeho výška sa pohybuje v medzere 71 – 76 cm. a váha do 37 kg. Sfarbenie môže byť najrozličnejšie. Ako dostihový pes, cvičenie, nahaňanie sa je nutné.
            Temperament? Útulný, milý a balancovaný pes.
            * Ak sa vám páči Chrt, tak skorej by som odporučil jeho príbuzného, Pharaoh Hound (Chrt faraóna), alebo ako ho nazývajú na Malte, Kelb tal-Fenek. Podľa kresieb z Egypta (ale aj z iných krajov), takto vypadal pravý egyptský Chrt. Nepodľahol nejakej zmene, „šľachteniu“ a pod. Zafarbenie má „hrdzavé“, s možnou bielou škvrnou na prsiach a na labkách. Patrí do skupiny stredných psov. Vysoký je asi 53 cm. a váži 20 – 25 kg. Nepotrebuje nejaké zvláštne cvičby, i keď si chce pobehnúť, ale na to mu stačí aj dvor, alebo park. „Objavilo“ sa ho len nedávno. Na Malte. V 1970. roku sa ho začalo vyvážať do sveta, no ešte aj dnes je predsa pomerne zriedkavý a tým pádom aj drahý pes. Temperament? Bystrý, ostražitý a inteligentný.

            ........................................

Saluki:
            Aj tento pes patrí do skupiny chrtov, z oblasti Blízkeho východu. Bol a aj je miláčkom arabských šeikov, ktorí ho používali pri love na gazely. Zafarbenie môže mať rozličné. Od bielej, až po čiernu farbu. Je hladkej srsti, s tým, že na nohách má trochu dlhšie chumáče a aj uši sú mu chlpaté.

             
            Patrí do skupiny stredných psov. Výška mu je v medzere 60 – 70 cm. Potrebuje ošetrovanie srsti (uši, nohy...), apetít má „výborný“ a potrebuje aj cvičby, voľný priestor na behanie. Temperament? Je veľmi citlivý pes, neznáša krik, je bojazlivý, jemný, takže sa nehodí pre „hlučné“ rodiny. Inak, majitelia tohto psa hovoria, že keď si získate jeho dôveru, je to nadmieru verný pes.
           

Whippet:
            Tento pes je tiež z rodu chrtov, lenže je hodne menší, krotkejší, nenáročný na stravu, nenáročný na cvičby.... čiže hodí sa aj pre mestký život. Vyšľachtili ho baníci zo severa Anglicka a to ani nie tak dávno. Niekde stredom XIX. st. Aj oni chceli mať dostihového psa, lenže na kúpu a hlavne údržbu pravého Chrta nemali peniaze. Zopár zanietencov začalo rozmýšľať a krížiť chrta s inými druhmi, až im to dopadlo. Základom je pravý Chrt, taliansky maličký chrt, niekoľko druhov teriérov a zrodil sa Whippet.

             
            Whippet je menší od Chrta, vlastne je jeho miniatúrou, ale je predsa rýchly. V behu (na pretekoch) dosahuje rýchlosť až 55 km/h. Výška mu je okolo 50 cm. a váha okolo 13 kg. Majiteľ nema s nim nejakých starostí. Nepotrebuje pravidelné cvičby, na stravu nie je náročný, počas prechádzky kráča hneď vedľa päty majiteľa, nemusí sa ho vodiť o retiazky, je milý a jemný psík, má rád ľudí, svoju rodinu... avšak, ako lovec na zajacov, tiež vyniká.  Zafarbenie má rozličné. Od bielej, až po čiernu a farbu a všetky pomedzi.
Italian Greyhound (Chrt taliansky):
            Vypadá, že pri dezajnovaní tohto psíka, chovatelia nesiahli po iných génoch, ale sústavne krížili najmenších jedincov klasického Chrta, až vznikol aj tento druh, ktorý nazývame taliansky, lenže vypadá, že jestvoval už aj v starom Egypte, v Grécku, ba aj v Ríme. V čase renesancie stal sa miláčkom mnohých kráľov. Žil v prepychových palácoch, kaštieľoch Európy a že sa prešíril práve z Talianska, dostal názov taliansky. Patrí do skupiny „hračkových“. Výška mu je asi 25 cm. a váha 2,5 – 4,5 kg. Toto je delikátny psík. Ako keby bol z porcelánu. Citlivý je aj na chlad. Kosti má jemné, krehké, takže sa nehodí do rodín, kde majú menšie deti. Ľahko mu ublížia. Zafarbenie má rozličné. Od bielej, až po čiernu farbu. Ako vypadá? Rovno tak, ako aj štandardný Chrt, alebo Whippet. Temparament? bystrý, hravý a inteligentný. Majitelia hovoria, že je aj výborným strážcom domu. Pri vychádzkach do parku, neodporúča sa dať mu úplnú slobodu, lebo bude naháňať všetko živé.
Dandie Dinmont:
            Patrí do skupiny miniatúrnych teriérov. Krajina pôvodu mu je Škótsko. Poznámky o ňom siahajú do rokov 1770.
 
                Nachádzame ho v rozličných farbách, ale vždy má pomerne veľkú hlavičku, dlhé telo, krátke nohy, na hlave krásnu kečku, avšak každý si všimne jeho očká. Veľké a bystré. Obyčajne je vysoký asi 28 cm. a váži aj do 10 kg. Majiteľ nema problém ani s údržbou bundy, ani s potravinou (predsa, je to Škót) a nie je náročný ani na prechádzky, cvičby... Toto je mierny psík a na prekvapenie, hlas má silný. Pomenovanie dostal podľa postavy v diele Sir W. Scota „Guy Mannering“, kde sú hlavní hrdinovia farmár Dandie Dinmont a jeho pes.


        
            Inak toto je veľmi milý a verný psík. Útulný a s deťmi je trpezlivý a jemný.
           
                                   ...................................................................

* Snažili sme sa spomenúť tie najpopulárnejšie druhy vo svete, o ktorých ste menej počuli. Na svete je ohromne veľa druhov a len na krátučké spomenutie každého, nestačilo by ani sto strán. Každý druh je k niečomu. Povedzme len loveckých je na stovky, ale veríme, že každý poľovník dobre pozná svoje potreby a aký sa mu pes hodí. Každý pestovateľ oviec, bača, tiež dobre pozná, aký druh sa mu hodí. Horšie je to s „mešťanmi“ a preto sme sa snažili spoznať ich s druhmi, ktoré sa hodia k mestkému životu. Aj z tohto krátučkého prehľadu, predsa si môžu niečo vybrať.

 .........................................seriál pripravil redaktor Ján Kulík

Literatúra:
„Animal“ – Dorling Kindersley, London, Great Britain  2001.
„Dogs of the World“ – Iwan Swedrup, Blanford Press London – 1961.
„Dog Breeds of the World“ – Mike Stockman – Published by Sebastian Kelly, Oxford, 1999.
„Farm Animals“ – James A. Corrick - Gallery Books, New York 1990.
„This is the Boxer“ – Stanley U. Volpe – Publisher T.F.H. Publications Inc. Ltd. Hong Kong – 1964.
„West Highland White Terriers“ – Martin Weil – Publisher T.F.H. Publications Inc. Ltd. - Neptune City, NJ – U.S.A.
„Dog Training Made Easy“ – Michael Tucker – Rigby Publishers Ltd. - Adelaide Australia 1980.
„Dogs Life“ – Dog Magazine in Australia and New Zealand – 2006.
„Encyclopaeda Britanica“
„Encyclopedia International“

............................................
.................................


Žiadne komentáre:

Super pre vasu firmu

Čítame...

*** MENÁ *****

>A<>B<>C,Č<>D<>E<>F<>G<>H<>CH<

>I<>J<>K<><>M<>N<>O<>P<>Q<>R<

>S<>Š<>T<>U<>V<>W<>X<>Y<>Z<>Ž<>

***Etymologický slovník***********

<A-C><Č><D,Ď,Dž><><><><><><H>

Autorské práva:

http://Kruhy.blogspot.com

nassinec@gmail.com