13 mája 2009

Pozývame Vás na novú výstavu obrazov Martina Kizúra.

4 Nášho umelca, krajana z Kovačice, teraz žijúceho a tvoriaceho v austrálskom meste Townsville, už nemusíme zvlášť predstavovať. Koho zaujíma jeho portrét, nech si to vyhľadá v našej rubrike „Portréty krajanov – M. Kizúr č. I. a II“ . Písali sme o ňom nie len my, ale aj iná krajanská tlač, ale asi najviacej písala austrálska tlač, najmä regionálne noviny pre severný tropický Queensland a to vám je územie skoro toľko veľké, ako celá západná Európa. Tamojšie obecenstvo ho dobre pozná a ruku na srdce, môžem poznamenať, že je pýchou nie len „Perc Tucker Regional Gallery“, ale celej tropickej oblasti Queenslandu. Niekto si pomyslí, „no dajsamisvete“, keď je to zahodené, málo obydlené a pod. Mýlite sa. Celá tá oblasť je mimoriadne rušná. Je to turistická Mekka, lebo predsa, vedľa pobrežia tiahne veľká koralová priehrada, kým na pevnine ešte vždy sú pravé tropické džungle. Všetko lákadlá pre turistov. Pozrite si mapu. Všimnite si Townsville. To je centrum severného Queenslandu a druhé najväčšie mesto tohoto štátu. Trochu nad nim je Cairns, centrum turistického ruchu tejto oblasti. Odtiaľ sa robia výpady na koralovú priehradu, koralové ostrovy... Tam je celá flotila luxuzných jacht (aj na prenajímanie) a sem chodia zamočiť si udice aj svetové filmové hviezdy, „tycoon-y“ (priemyselno – obchodní magnáti sveta), lebo na tej priehrade, za ňou, nechýba ani „Spanish mackerel“, či ako tú rybu tu nazývajú, „Queensland kingfish“.

Aj hospodársky je to bohatý kraj. Tam sú sústredené plantáže cukrovej trstiny, plantáže ananásov, banán, mango ovocia.., kým trochu hlbšie, vo vnútrozemí, sú obrovské „station`s“ (ranče) hovädzieho dobytka, bohaté povrchové bane (zatiaľ sa ťaží hlavne uhlie, ale je tam všetkého).

Celá táto oblasť aj populačne sa rýchlo rozvíja, nuž predpokladám, že Martin nema núdzu o zákazníkov a že odpredaj obrazov mu nestagnuje. Akoby aj, keď počet jeho diel si odkúpili aj queenslandské národné galérie a rad tamojšej inteligencie.

Teda, práve sa otvorila nová výstava diel majstra Kizúra. Poslal mi pozvanie, avšak sotva sa tam vyberiem. Predsa je to aspoň 3000 km. a vám ešte viacej. Hádam nám stačí aj takéto nakuknutie do galérie a tešiť sa, že hľa náš krajan žnie úspechy.

A Feast of Paint

Two Seasons: Recent Paintings by Martin Kizur

For those who love paint and colour Perc Tucker Regional Gallery’s latest exhibition is a feast for the eyes. Two Seasons by Martin Kizur presents a significant body of work produced over the past three years celebrating the light and exuberance of our landscape.  Kizur’s solo exhibition is part of the series of established north Queensland artists; and as artists do, they mine their own location for inspiration.

Kizur arrived in Townsville in late 1990s with a rich history of European modernism gathered though his Masters Degree at the Belgrade Academy of Fine Arts. His ability to see the tropical landscape, reef and intimate domestic scenes through fresh eyes is clearly apparent in this exhibition.

Much of Kizur’s practice uses the landscape to allow an exploration of the pure elements and principles of design; many works are vehicles to analyse the formal qualities of the painting process. His European training coupled with the north Queensland subject matter has won recognition in numerous local art competitions and he has taught in the tertiary sector in Townsville.

Painting has undergone a seismic shift over the years; from traditional representations in the Renaissance and Baroque periods, through to Impressionism, and eventually post painterly abstraction. The works in this exhibition embrace the journey that all successful painters take, shedding their juvenile skins to reveal a mature style.

‘We are fortunate to have Kizur’s talent in our midst’ said Frances Thomson Director of Perc Tucker Regional Gallery ‘his passion for our environment makes us look anew at what we have here’.

Exhibition Opening: 7.00 pm Friday 8 May 2009 by Dr Nita Vasilescu, Patron of the Arts

Free Artist Floor Talk: 11.00 am Sunday 10 May 2009

Exhibition Dates: 8 May to 14 June 2009

For more information please contact:

Marg Naylor I Public Programs Co-ordinator

Perc Tucker Regional Gallery I 07 4727 9627 I marg.naylor@townsville.qld.gov.au

www.townsville.qld.gov.au/recreation/gallery/perctucker

Cnr Flinders Mall & Denham Street I PO Box 1268 Townsville QLD 4810

Predpokladám, že vyrozumiete, čo je tam napísané. Trochu o samom autorovi, jeho tvorbe a bežné dáta týkajúce sa samej výstavy. Sú tam aj E-mailové adresy a ak niekoho zaujíma aj Martinova adresa, najde si ju u nás na blogu.

Starosta mesta Townsville a mestský výbor dali vytlačiť aj zvláštne pozvánky, ktoré rozoslali svojim priateľom a obchodným partnerom šírom krajiny.

clip_image002

Galéria PTRG vydala svoju trojmesačnú brožúrku a aj tam je Martin reprezentovaný.

clip_image004

Lighthouse, 2008, acrylic on canvas, 45x45cm

clip_image006

Green Morning, 2007, acrylic on canvas, 70x74cm

Konečne môžem spomenúť, že galéria vydala aj prekrásny a kvalitný katalóg z tvorby M. Kizúra, kde celá predposledná strana je venovaná zoznamu diel ktoré vystavuje. Odtiaľ sme vybrali:

clip_image008

Krčah a pomaranče. Acrylic on Canvas.

………….píše Jan Kulik

Žiadne komentáre:

Super pre vasu firmu

Čítame...

*** MENÁ *****

>A<>B<>C,Č<>D<>E<>F<>G<>H<>CH<

>I<>J<>K<><>M<>N<>O<>P<>Q<>R<

>S<>Š<>T<>U<>V<>W<>X<>Y<>Z<>Ž<>

***Etymologický slovník***********

<A-C><Č><D,Ď,Dž><><><><><><H>

Autorské práva:

http://Kruhy.blogspot.com

nassinec@gmail.com