10 januára 2010

Abc - Z receptára pani Božky, Pišinger / Pischinger.

Pišingerova torta.

Túto viedenskú tortu svetového mena „vymyslel“ pán Oscar Pischinger, ktorý si svoj cukrovinkársky podnik založil ešte v roku 1849. a tortu, „Originálny Pischinger“ vymyslel v 1881. roku.

O akú tortu ide? O oblátkovú (plástovú). Poznala ju už aj kuchárska kniha T. Vansovej, nuž ten pôvodný recept si preberieme. Od vtedy boli rozličné variácie receptov, ale vo svetových „kuchárkach“ márne budete hľadať „Pischinger“. Nenajdete to pod týmto menom, ale ako napr. ang. Wafers, nem. Waffel... a u nás, na Dolnej zemi najčastejšie počuť jednoducho „plásty“, alebo „oblátky“ a nejaké recepty na to sme už zverejnili.

Pišingerova torta - podľa receptu T. Vansovej. Preberáme to tak, ako je napísané.

10 deka cukru, 10 deka masla a 3 žĺtky sa dobre rozmiešajú. Medzitým dá sa na sporák 10 deka čokolády rozpustiť s trochu vody, rýchle sa vyleje do masla, rozmieša, ešte raz sa dá všetko prevariť, rýchlo odstaví a hneď sa tým natierajú karlovarské oblátky. Na poslednú sa ostatok vyleje a rovnomerne roztrie i na boky. Natieranie musí sa diať rýchle, aby hmota neztuhla. Hotová torta odloží sa asi päť* dní na suché miesto a len potom sa predloží. K tomu treba 5 veľkých oblátok.

Tiež: 14 deka masla, 14 deka vanílkového cukru, 4 tabličky zmäknutej čokolády a za hrsť upražených pomletých lieskovcov. Vrch sa poleje čokoládovou polevou.

......................

* Majme na zreteli, že v čase Vansovej, chladničky ešte neboli a vynachádzalo sa podľa možností. Áno torta si musí oddýchnuť, no dnes stačí aj 5-6 hodín, najlepšie je jeden deň.

** Skorej, ako tortu dáme oddychovať, musíme ju niečím aj pritlačiť, zaťažiť. Lepšie sa zlepí, bude „tuhšia“.

*** Pišinger sa skorej robil okrúhlej podoby avšak dnes ho robia aj štvoruhlastý, čiže taký, aké oblátky si zoženieme, ale pozor! Po možnosti, nepoužívajte bežné oblátky s výraznými štvorčekmi, ale jemnejšie. Ak si oblátky nemôžete zohnať, môžete použiť aj tenké piškótové platne.

**** So zvyšnou masou plnky pretrieme nie len boky, ale aj vrch torty.

***** Svojdruh pišingerov robí aj chorvátsky podnik „Kraš“, lenže nepoužije značkové meno, ale nazvali to „rumba kocky“, „napolitánky“...

clip_image002

................

Rozličné plnky pre pišingerovu tortu.

Orechovo kakaová:

Tento recept som dostala od jednej priateľky, pôvodom z Poľska.

25 dg. neslané maslo;

1 lyžica mletý cukor;

2 lyžice kakao;

2 balíky vanilkový cukor;

1 žĺtok;

5 dkg. orechy;

1 balík (5 platní oblátok).

Orechy si posekáme, na drobno a mixérom ich zmiešame so všetkou surovinou. Masu natrieme na oblátky, pritlačíme záťažím a o 2 – 3 hodiny, tortu môžeme podávať.

* Pozor! Nič sme nevarili, takže aj žĺtok je surový a takúto tortu musíme hneď aj konzumovať.

............................

Chorvátska čokoládová plnka:

Recept mi poskytla priateľka, Chorvátka z Dalmácie.

Suroviny:

250 g. postrúhanej čokolády;

6 lyžíc plnotučného mlieka;

250 g. mletý cukor;

5 žĺtkov;

250 g. neslané maslo;

50 g. džem (nevadí aký)

4 oblátky (používa obdĺžnikovej podoby).

Suroviny na čokoládovú polevu:

170 g. čokolády;

1 lyžica neslaného masla;

5 lyžíc vody.

Pracovný postup:

Čokoládu, mlieko, cukor a 3 žĺtky daj do nejakej vhodnej nádoby a počas varenia na pare, vo vodnom kúpeli, šľahaj, kým masa neztuhne, po čom už stačí aj normálne miešanie.

Vyšľahaj si maslo, kým nedostaneš penistú konzistenciu. Do tohoto teraz pridaj dva žĺtky – jeden, po jednom- a takto pripravené maslo, prelej do čokoládovej masy.

Jednu oblátku si polož na tacňu, potri ju džémom a pripravenou čokoládovou masou. Opakuj proces, kým neminieš všetkú čokoládovú zmes. Vrch poslednej oblátky má zostať „holý“.

Koláč si prikryjeme buď nepremokavým papierom, plastikou...priťažíme niečím a vložíme do chladničky. Na 3 – 4 hodiny, alebo ešte lepšie, cez noc. Keď si koláč, tortu vyberieme von, polejeme ho čokoládovou polevou a zase dáme trochu zachladiť – aby poleva stuhla. Koláč si krájame na obyčajné štvorčeky, obdĺžniky...ale pozor. Krájame s teplým nožom.

Čokoládová poleva:

Do vhodnej nádoby položíme čokoládu, maslo a vodu. Všetko za neustáleho miešania, varíme vo vodnom kúpeli.

.............................

Moja citrónová plnka.

Suroviny:

5 žĺtkov;

50 g. cukor – použijeme ho vo vodnom kúpeli, so žĺtkami;

200 g. cukor – použije sa na vyšľahanie si masla a citróna;

250 g. neslané maslo;

Postrúhaná kôra a šťava z jedného citróna;

4 oblátky (plásty).

Pracovný postup:

V priliehavej nádobe a vo vodnom kúpeli, šľahaj žĺtky a cukor, kým masa nezhustne. Ochlaď si ju.

V inej primeranej nádobe dobre si vymiešaj maslo, cukor a postrúhanú citrónovú kôru, kým sa maslo nespení a nedostane jemnú farbičku citróna. Pridaj teraz šťavu z jedného citróna, premiešaj a pridaj si ochladnutú žĺtkovú masu.

Na primeranú veľkosť tacne, polož si prvú oblátku, potri ju s masou (dbaj, aby stačila na všetky povaly) a proces opakuj. Poslednú, hornú oblátku nenatierame. Tam príde poleva.

Prikry koláč plastikou, nepremokavým papierom... rovnomerne ho zaťaž a vlož do chladničky na niekoľko hodín, ale najlepšie je nechať ho tam celú noc.

Na druhý deň daj mu polevu. Akú? Citrónovú, karamelovú... a celý koláč pokrájaj na primerané kúsky. Počas krájania, nôž si namáčaj do teplej vody.

Karamelová poleva:

Na túto polevu potrebujeme:

200 g. cukor;

¼ šálky vody

1 lyžicu mandľového extraktu.

Do primeranej nádoby daj ¼ šálky vody a cukor a na miernom ohni to priveď ku vreniu. Počas prihrievania, nesmieme zabudnúť, že to musíme neustále miešať. Keď táto cukrová voda začne vrieť, už nemiešame, ale necháme, nech sa voda odparí. Vtedy dostaneme jasno zlatú farbičku. Teraz pridaj extrakt a hneď si koláč aj polej, polevu roztri a teplým nožom si naznač veľkosť rezov.

Biela citrónová poleva:

230 g. mletého cukru, 2 bielky a 1 lyžica citrónovej šťavy.

V primeranej nádobe a vo vodnom kúpeli, vyšľaháme si vajíčka a cukor. Šľaháme tak dlho, kým nám celá masa nezhustne. Pridáme jej citrónovú šťavu a roztrieme po koláči.

Kávová poleva:

150 g. cukru, ¼ šálky vody a 2 lyžice mletej kávy.

Do nádoby si dáme cukor, zalejeme ho vodou a položíme na mierny oheň. Kým sa cukor nerozpustí, neustále miešame. Pridáme kávu, necháme masu vrieť (bez miešania) a varíme to, kým nezhustne. Hustú kávovú masu vylejeme na koláč, roztrieme ju a už to máme hotové.

...................................

Karlovarské oblátky.

Aby ste dostali ideu, čo sú „karlovarské oblátky“, prinášame vám aj Vansovej recept na

„Torta z karlovarských oblátok“.

5 veľkých okrúhlych karlovarských oblátok, aké dostať teraz v každom väčšom obchode s delikatesami, naplníme touto plnkou: 21 deka masla mieša sa na penu, k nemu pridá sa 21 dkg. jemného cukru, 14 deka jemno mletých alebo tlčených lieskovcov, 4 tabličky čokolády. Štyri oblátky sa môžu natrieť a zložiť, piatu možno posekať a na vrchnú vrstvu posypať.

Iný predpis. Plnka: 12 deka masla, 12 deka vanilkového cukru, 3 žĺtky, 2 – 3 tabličky čokolády. Oblátky zložiť, vrch obtiahnuť čokoládou. V nedostatku oblátok môžu sa napiecť tenké listy z piškótového cesta a naplniť.

* Pozor! Keď sa použijú žĺtky musíme dbať, aby sa nám torta nepokazila.

.....................................

clip_image004

clip_image006

Viď „Receptár“ a tam „Kakaové – čokoládové plásty (oblátky)“. Tam je aj recept na čokoládovú polevu a fotky, ako oblátky vypadajú. V prípade „Pišingera“, celý koláč, skorej krájania, sa poleje polevou, a nechá ztuhnúť.

*Stretla som sa aj so spôsobom, že už pokrájané oblátky sa jeden, po jednom vnárajú do polevy a vykladajú na mriežky, aby sa osušili.

…pripravuje Božena Kulíková

---------------------------------

ps

...chcete viac...

Žiadne komentáre:

Super pre vasu firmu

Čítame...

*** MENÁ *****

>A<>B<>C,Č<>D<>E<>F<>G<>H<>CH<

>I<>J<>K<><>M<>N<>O<>P<>Q<>R<

>S<>Š<>T<>U<>V<>W<>X<>Y<>Z<>Ž<>

***Etymologický slovník***********

<A-C><Č><D,Ď,Dž><><><><><><H>

Autorské práva:

http://Kruhy.blogspot.com

nassinec@gmail.com