Jazyková príloha
17. decembra 2007
..........................................Ján Širka
Keďže sú o týždeň Vianoce a o trochu viac ako o dva Nový rok, zameriame sa na pravopis týchto dvoch termínov. To preto, že v týchto dňoch mnohí z nás posielajú pozdravy svojim blízkym a priateľom, aby im zaželali príjemné prežitie vianočných sviatkov. Pritom sa často stáva, že robia chyby. Priblížime vám jeden vianočno-novoročný pozdrav s pravopisnými chybami: „Príjemné prežitie Vianočných sviatkov a veľa šťastia v Novom roku vám želá...“ (Vo vete sú dve pravopisné chyby – napísané tučnými písmenami.)
Slovko Vianoce ako kresťanské sviatky na pamiatku narodenia Krista sa píše s veľkým začiatočným písmenom. Prídavné meno od názvu Vianoce je vianočný, vianočná, vianočné a píše sa s malým začiatočným písmenom, napríklad: vianočný stromček, vianočný darček, vianočný kaktus, vianočný kapor, vianočné sviatky, vianočné zvyky...
Keď ide o písanie novoročných pozdravov, musíme si uvedomiť, že prvý deň v roku sa volá Nový rok a ako názov sviatku ho píšeme s veľkým začiatočným písmenom. Avšak slovným spojením nový rok nepomenúvame vždy iba sviatok pripadajúci na prvého januára, ale aj prichádzajúci rok. Vtedy už nejde o sviatok, ale o celý nasledujúci rok, preto ho píšeme s malým začiatočným písmenom. Od názvu Nový rok máme utvorené prídavné meno novoročný, napríklad: novoročný pozdrav; novoročné želanie, ktoré píšeme s malým začiatočným písmenom.
Nakoniec zhrnieme. Sviatky Vianoce a Nový rok píšeme s veľkým začiatočným písmenom. Prídavné mená z nich utvorené vianočný a novoročný píšeme s malým začiatočným písmenom, kým spojenie nový rok s malým začiatočným písmenom nie je sviatkom, a vzťahuje sa na celý rok. Chybná veta zo začiatku textu má byť správne napísaná takto:
Príjemné prežitie vianočných sviatkov a veľa šťastia v novom roku vám želá redakcia Kruhov.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára