Na dvere nám klope ďalší nový rok. Zase budeme oslavovať narodeniny, meniny, výročia... atď.
Ľahko nám, čo vieme, na ktorý dátum nám padnú meniny, lebo predsa, ruku na srdce, ale medzi nami je čoraz viacej takých, akých nenajdeš ani v Kalendáry. Rodičia sa pousilovali (každá im česť), aby si potomka nazvali „jedinečným“ menom a tu odrazu sa stretávame s rozličnými "novými menami ako sú: Balangolov, Vytrčpán, Pivonka, Rubínka, Opálka, ba ani nie tak dávno, noviny písali o nejakých študentoch technickej fakulty, čo si dcéry pokrstili (pomenovali), Anóda a Katóda, synov Generátor a Transformátor, hneď po vojne v matrikách sa zjavili aj Traktor, Pätoletka, Exploatácia, Kombajn a podobné mená, výkvety ľudského umu.
Posledne a to hlavne v U.S.A. (pretláča si cestu aj ďalej), zjavujú sa mená, ako napr. Breeze (vánok), Bunny (zajáčok), Cherry (čerešnička), Dawn (brieždenie, svitanie), Flame (plameň), Ginger (ďumbier)Honey (med), Mahagony (mahagónia), Rain (dážď), River (rieka), Roo (kengúra), Shade (chládok), Willow (vŕba).... ba zjavili sa aj Tiger-Lily, či rôznojazyčné variácie slova napr. zlato, striebro, alebo vykrútnuté písanie jednotlivých mien a tu je Zusa, Zusana atď. atď. Vraj, aby mali jedinečné meno. Svetový unikát. Pekne, lenže tieto deti po čase začnú trpieť komplexom, keď nemôžu mať meniny, ako všetci iní.
Hlavne z tohoto dôvodu v krajinách hovoriacich po anglícky sa meniny vlastne ani neoslavujú. Len narodeniny.
U nás sa vždy vedelo, kto a kedy má svoje meniny. Bol v Kalendáry, ale aj my máme čoraz viacej ani nie exotických, ale povymýšľaných mien a deti chcú mať meniny. Čo robiť? Aj Slováci si vykonali nejakú zmenu Kalendára (počas socializmu), takže dnes už málo kto aj vie, kedy má meniny.Musí sa dívať do Kalendára.
Na Dolnej zemi sa ponechal „starý“ kalendár, evanjelický, ale v medzivojnovom období každý Kalendár mal tri paralelné rubriky mien. Evanjelický, katolícky a pravoslávny.
Americkí Slováci (mám tu Kalendár z roku 1947) ku týmto rubrikám pridali aj „Americké mená“.
Tie mená, dátum na ktoré padnú, majú svoje opodstatnenie. Neboli volené len ľubovolne, aby bolo „všetkým po chuti“.
Pozrime sa do starších vydaní slovenského Kalendára.
Aaa
Bbb
Ccc
Ddd
Zzz
Nikomu rozumnému nevadí, že napr. je rozdiel medzi evanjelickým, katolíckym a pravoslávnym kalendárom. Každý jednotlivec má právo na svoje dedictvo, avšak aby väčšina zohla šiju k vôli menšine, to už nie je demokracia, ale nejaká „uravnilovka“. Umelé a nevydarené hľadanie kompromisu.
Chcete mať narodeniny a nieto vás v Kalendáry? Je východisko - 29. február. Všetkých na jednu hŕbu, oslavujte si... Vyjde vás lacnejšie.
......................................................píše JK
1 komentár:
Veľmi zaujímavé stránky a témy. Našiel som Vás náhodou, keď som hľadal odpoveď na heslo staroslovanská Vesna.
Dobre sa mi vaše články čítali
S pozdravom Valado
Zverejnenie komentára