Kruh pána sedliaka-farmára...
Milujete koníka a psíka?
Od ako sa ku nám pripojila Te-Re-Za, blog venovaný milovníkom koní, niekoľkí čitatelia si u nás už vyhľadávali aj informácie o koníkoch, psoch... Nie, nežijem vo vašej realite, ale predsa vám môžem dodať niekoľko všeobecných a základných informácií. Veď na farme som v skoro každodennom dotyku aj s takýmito zvieratkami. Koníkov nemame, ale majú ich susedovci. Všetci vôkol. My máme len dvoch psíkov, druhu Jack Russell.
Ináč, ako pes, hlavne ovčiarsky a koník, sú na väčších farmách nevyhnutnou pracovnou silou. Naša farma je len taká menšia, trochu vyše 300 jutár, takže na zhaňanie dobytka stačia mi aj motorky. Hlavne štvorkolka.
......................................

Austrálsky kraviarsky pes, či v Queenslande ho nazývajú aj Queensland Heeler. Zhania kravy na spôsob, že im hryzákom „pošteklí“ päty. Ako robotník, je vytrvalý, neúnavný a šikovný. Posledne sa ho vyváža, či vyviezlo aj do Európy a do Sev. Ameriky. Dosahujú výšku asi 50 cm. a váhu do 20 kg. Hodia sa aj pre domácnosť, lebo nie je veľmi náročný ani na stravu, ani na ošetrovanie a ani na cvičby. Na fotke ho vidíme, ako hnedého, ale ešte častejšie stretnete modrého. Temperament? Ostražitý a nadmieru verný.
Pred nedávnom, všetky noviny písali o nekaždodennom zážitku dvoch rybárov. Vybrali sa na ryby „burramundi“, ktoré žijú len v severných riekach. V tých, kde sú aj krokodíli. Prišli ku rieke, postavili si stany, rozložili ohník a hulákali do pol noci. Ten ich oheň a hulákanie, prilákalo krokodíla. Keď pospali, krokodíl vyšiel do svojej „reštaurácie“. Namieril rovno ku stanu jedného rybára, lenže tu bol aj Blue Heeler, ktorého majiteľ nazval „Stupid“ (sprosták) a tento „Sprosták“ sa veru nebál ani krokodíla. Hrýzol ho na zadné nohy, nastal všeobecný hurhaj, zobudil sa aj majiteľ a videl, ako jeho „Stupid“ bojuje. Krokodíl musel späť do vody. Rybári sa zbalili a uháňali do prvej dediny. Tu informovali policajta o zážitku. Tento si urobil zápisník a odoslal ho vrchnostiam. Tam bolo smiechu. „Stupid – Sprosták“ vypadol „Mudrák“ a majiteľ dostal prímeno „Sprosták“.
Vo svete je 23 druhov krokodílov, z čoho v Austrálii sú dva. Sladkovodné a morské. Morský je dravý a aj veľký. Priemerná veľkosť je 5 metrov, avšak zopár jedincov dosiahlo aj 7 metrov.
Na farmách, kde sa pestuje hovädzina, najčastejšie vidíte toho hore spomenutého psa, avšak na ovčích farmách preferujú iné dva domáce druhy: Australian Shephard Dog a Kelpie.
Austrálsky ovčiak vlastne ani nie je austrálsky. Vznikol v Amerike, na podklade škótskeho Border Collie.
Na ovčích farmách najskôr však stretnete psa Kelpie. Je hrdzavo-černej farby, veľmi aktívny... Po celý deň by len robil. Až do vysilenia.
Keď sa nerobí s ovcami, vtedy je Kelpie obyčajne uviazaný, lebo inak by po celý deň len „robil“, behal, do odpadnutia.
Tento druh ovčiaka vznikol v Austrálii. Údajne bratia King mali ovčiu farmu v N.S.W. a začali odchovávať Škótske Collie (poddruh hladkej srsti a hrdzavo-červenej farby). V roku 1870 a 1876 ich pes zvaný Kelpie na prehliadke psov vyhrával. Ľudia začali všetkých podobných psov nazývať Kelpie, čo v škótskom galskom jazyku znamená asi čert, diabol, niečo obávané.
Nastalo ďaľšie kríženie, nie s úmyslom utvoriť nejaký nový druh, ale s úmyslom z rôznych druhov dobrých ovčiakov „požičať“ gény a vznikol „moderný“ Kelpie. Pravda, najdu sa aj „odborníci“, čo občas vyjdu s novou teóriou a tvrdia aj o ich skrížení s líškou a pod.
............................autor Ján Kulík
..................................................................................
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára