02 marca 2011

Pýtate sa...Albánsko.

Pýtate sa... 
Občas si u nás vyhľadávate národné vlajky štátov / národov sveta. Niektoré sme už zverejnili, no predsa je ešte hodne takých, čo si na zverejnenie počkajú.
Albánsko.

                                    Rozmer  5:7

            28. novembra v roku 1443. albánsky princ George Kastrioti, či v dejinách lepšie známy Skenderbeg, vztýčil prvú albánsku vlajku nad pevnosťou Krujё. Pravda, vtedajším pánom, Turkov sa to nepáčilo a nastala doba vojen za samostatnosť. Získali ju, ale po smrti Skenderbega, v 1468. r. ju zase utratili. Samostatnosť utratili, ale národná vlajka, ktorú vztýčil Skenderbeg žila. Je to jednoduchá vlajka. Na krvavočervenom poli je umiestnený čierny dvojhlavý orol, symbol Byzantie, ku ktorej Albánsko svojho času aj patrilo, ba aj dodalo zopár cisárov.
            V XIX. st. albánski vysťahovalci, ako napr. Faik Konitsa (Konica) v Brusseli a Querim Panarity z Bostona sa pousilovali odfúknuť prach dejín z osobnosti Skenderbega a spopularizovali starú zástavu. Okolo tohto symbola zoskupovali vlastencov, ako doma, tak aj v diaspóre, až 28. novembra 1912. roku, keď Albánsko zase získalo svoju samostatnosť, táto stará vlajka sa stáva aj ich národným symbolom. Od toho času sa nemenila, či vlastne áno. Boli tam menšie kozmetické zásahy, v závisloti, kto a kedy vládol. Či to bola republika, monarchia, či na moci boli fašisti, v priestore medzi hlavami orla bola buď hviezdička, koruna, alebo kríž. Počas vlády komunistov tieto symboly sa nepoužívali, zanikli a aj dnes je to len čierny orol bez symbolov.
.................................pripravuje redaktor J. Kulík
..........................................................

Žiadne komentáre:

Super pre vasu firmu

Čítame...

*** MENÁ *****

>A<>B<>C,Č<>D<>E<>F<>G<>H<>CH<

>I<>J<>K<><>M<>N<>O<>P<>Q<>R<

>S<>Š<>T<>U<>V<>W<>X<>Y<>Z<>Ž<>

***Etymologický slovník***********

<A-C><Č><D,Ď,Dž><><><><><><H>

Autorské práva:

http://Kruhy.blogspot.com

nassinec@gmail.com