Honorárny konzul, ale honorovaný dopisovateľ
Najprv nazrieme do Krátkeho slovníka slovenského jazyka 4, čo sa píše za prídavným menom honorárny. Čestný, neplatený, napríklad: honorárny konzul, honorárny profesor. Ako sme videli, ide o neplatené funkcie či tituly. Heslo honorárny vzniklo z latinského honor -u m. česť, úcta; váženosť; pocta.
Podľa uvedeného významu prídavného mena honorárny v spojení s podstatným menom konzul (honorárny konzul) ide o človeka, ktorý vykonáva funkciu bezplatne. A čestne. Pravda, ide o majetných ľudí, ktorí si môžu dovoliť pracovať bez odmeny za – honor.
A teraz si prečítajme, čo sa v spomínanom Krátkom slovníku slovenského jazyka píše za heslom honorár: peňažná odmena za prácu intelektuálneho rázu, napríklad: autorský honorár, honorár za obraz, honorár za účinkovanie, honorár za článok. Ide teda o peňažnú sumu za intelektuálnu prácu. Honorár znamená hmotnú odmenu za prácu.
A čo znamená honorovať? D(áv)ať honorár; (za)platiť za prácu, napríklad: honorovať autora; dobre honorovaný preklad. Z honorovať bude aj príčastie honorovaný či platený. Napr.: Honorovaný dopisovateľ. Ide tu o človeka, ktorý poberá honorár za publikovanie článkov, fotografií... ktorého honorujú, platia za písanie. Teda o plateného či honorovaného dopisovateľa.
Zhrnieme. Honorárny (konzul) vykonáva funkciu bezplatne. Honorovaný (dopisovateľ) je za svoju intelektuálnu prácu honorovaný či platený.
A problémová veta zo začiatku textu má znieť: Takmer rok pracoval ako honorovaný (či platený) dopisovateľ.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára