22 apríla 2009

Čakáme na dážď? Čakáme!

Veru, mohlo by aspoň trochu spŕchnuť aj u nás, lebo od decembra (a teraz je stred apríla) sme nedostali ani kvapku. Dážď nám je prepotrebný a to nie len taký obyčajný, ale pravý tropický lejak a aj to sa musí liať aspoň celý týždeň. Vodné nádrže, odkiaľ si vodu privádza Melbourne... sú už skoro úplne prázdne. Murray rieka, nebyť nádrží, už dávno by bola suchá. Nieto vody ani pre farmy, plantáže, vinohrady... Aj tieto nádrže sú už skoro prázdne. Niekde je len 10%, ba najväčšia nádrž Hume má už len 3% vody. Všetko sa suší, hynie a kraj sa mení v púšť. Áno, máme tu aj nejaké búrky, ale len prachové. Skoro každý deň. Keď sa ten prach zdvihne, nič nevidíš. Ani na krok. Najlepšie je byť len doma, lenže takáto búrka ťa môže zastihnúť aj na ceste. Nič, vyboč a čakaj. Čakaj dve, tri, alebo aj viacej hodín, kým sa búrka stíši. Aspoň toľko, aby si videl na cestu a ponáhľaj sa domov, lebo ťa čaká veľká robota. Zmetanie prachu, vysávanie... Tento jemný prach si najde aj najmenšiu škáru a cez zatvorené okná, dvere, nafúka dnu na tony prachu.

Aby som vám priblížil našu realitu, prikladám zopár fotiek. Len z našej farmy.

clip_image002

Vodná nádrž pre statok už dávno vyschla.

clip_image003

Prázdna vodná nádrž. Nič nieto. Ani blata.

 

clip_image005

 

Eukalypt vraj znesie aj suchotu. Tento nezniesol.

Po 15. suchých rokoch, aj on uschol. Rovno na jednom

z naších pasienkov.

 

 

 

 

***

clip_image006

Takto nám vypadá „zadný“ pasienok. Na ploche asi 70 hektárov sa nenapasie ani jeden zajac.

Keby nám vždy pršalo, ako to „vyprorokujú“ meteorológovia, krajina by inak vyzerala. Áno, byť meteorológom je najlepšie povolanie na svete. Ak si uhádol, tak to preto, lebo aj niečo vieš a ak si neuhádol, tak je to preto, že si tam svoje prsty zamiešala aj „vyššia sila“.

V tunajších dedinských krčmách farmári si z nich robia opravdový posmech. Akú koľvek nám dajú predpoveď, farmári sa stavia, že tak nebude. Ešte som nepočul, aby čo i jeden z nich prehral.

Ináč, nechýba nám ani „falošných“ prorokov, ale ani im nič nevychádza. Farmári si konajú stretnutia modlitieb. Úpenlivo sa modlia a nič. Tí „pokrokovejší“ už sa nadali aj nahí tancovať a zase nič. Rob čo len chceš, ale pršať nebude. Vraj toto je tzv. suchota storočia. Pravidelne sa vraj vracia každých 100 rokov.

„Daždovníci“ (meteorológovia) nám zase niečo sľubujú. Vraj nejaký dážď bude cez víkend. Veriť im? Sotva, lebo vždy predpovedajú, „o týždeň bude dážď“ a ako sa blíži ten osudný deň, tak začnú driblovať, aby deň skorej zverejnili, že „ je nejaká možnosť malých spŕšok“.

Až raz budú záplavy aj tu, odfotím si aj ten zázrak. Na pamiatku. Aby som videl, ako to vypadá po daždi. Inak, na každú kvapku tunajšia príroda prudko reaguje. O dva, tri dni včera spálenú pôdu prikryje zeleň. O týždeň jej je už toľko, že aj statok sa môže pásť.

V tejto suchote, aj kengúry trpia. Pohli sa z lesov, do miest. Pri prechodoch cez dialnice, masove hynú. Okolo ciest sú same mŕtvole kengúrov. Keď sa dotiahnu k nejakému mestu, hneď skáču do dvorov a ničia záhradky. Len pred pár dňami nejaká kengúra zaútočila na jednu ženu a to rovno v predmestí Melbournea, v Sunburry. Dokaličila ju. Teraz sa zotavuje v nemocnici.

…………….píše J.Kulík /Austrália/

Žiadne komentáre:

Super pre vasu firmu

Čítame...

*** MENÁ *****

>A<>B<>C,Č<>D<>E<>F<>G<>H<>CH<

>I<>J<>K<><>M<>N<>O<>P<>Q<>R<

>S<>Š<>T<>U<>V<>W<>X<>Y<>Z<>Ž<>

***Etymologický slovník***********

<A-C><Č><D,Ď,Dž><><><><><><H>

Autorské práva:

http://Kruhy.blogspot.com

nassinec@gmail.com