25 apríla 2009

Národná vlajka Guatemaly.

clip_image002Brehy Guatemaly videl už aj K. Kolumbus, lenže tento úsek neskoršie zaujali Briti a nazvali to British Honduras, či paralný názov je aj Belize. Pravda, republika Guatemala má aj dnes nárok na tento úsek „svojho“ územia.

Do oblasti súčasnej Guatemaly už v roku 1524. prichádza aj španielsky „výskumník“ Pedro de Alvarado a kladie základy mesta Santiago de Guatemala, z ktorého španielska koruna neskoršie spravovala nie len v tejto kolónii, ale aj nad oblasťou súčasného El Salvadora, Hondurasu, Nikaguy, Kostariky a priľahlými provinciamy súčasného južného Mexika.

V čase získavania samostatnosti, aj táto krajina sa na čas dostala pod správu Mexika, ale v 1823. roku, spolu s inými (Nikaragua, El Salvador, Kostarika, Honduras) zlučuje sa vo federáciu Stredoamerických krajín, lenže federácia sa už v 1840. roku rozkladá. Liberálne zmýšľajúci občania a konzervatívna pravica sa nemohli zhodnúť, takže dochádza aj ku občianskej vojne šírom federácie. Ako iní, aj Guatemala sa osamostatňuje a v 1843. roku vyvesuje si novú národnú vlajku. Táto sa neujala. Bolo tu ešte niekoľko vlajok, ale v 1871. vzniká najnovšia, podľa vzoru argentínskej, ktorá sa zase kozmetický upravuje, takže dnešná, namiesto horizontálnych, má kolmé pruhy. Farba zostala pôvodná. Modro-bielo-modrá. clip_image004

Na biely pruh pribúda aj nový erb. Aj on zažil úpravy – posledná bola v 1997. roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

……………………………pripravil J.Kulík

Žiadne komentáre:

Super pre vasu firmu

Čítame...

*** MENÁ *****

>A<>B<>C,Č<>D<>E<>F<>G<>H<>CH<

>I<>J<>K<><>M<>N<>O<>P<>Q<>R<

>S<>Š<>T<>U<>V<>W<>X<>Y<>Z<>Ž<>

***Etymologický slovník***********

<A-C><Č><D,Ď,Dž><><><><><><H>

Autorské práva:

http://Kruhy.blogspot.com

nassinec@gmail.com