18 januára 2011

Austrália, Záplavy – vo Victorii.

........autor Ján Kulík

Už niekoľko dní máme krásnu modrú oblohu, slniečko svieti, ale záplavám nieto konca, kraja. Rochester je ešte vždy vo vode. Horsham čiastočne evakuovali a hladina vody neklesá, ba naopak, stúpa. Včera mali menší problém v mestečku Cohuna (na rieke Murray), no a v noci prišiel rozkaz evakuácie mestečka Kerang (asi 4000 obyvateľov). Tam už niekoľko dní stavajú násypi, staré oprávajú, zvyšujú, ale nestíhajú. Jeden z násypov im voda prebila. Zaplavuje aj na druhej strane, v mestečku Barham. Kedy sa hladina stabilizuje, nikto nevie, lebo rieka Loddon len rastie, stúpa.

Neďaleko Kerangu je dedina Boort. Zaplavená. Tieto kravičky si hľadajú suchšie miesto.

Horúčkovite sa opevňuje mestečko Warracknabeal (trochu severnejšie od Horshamu), lebo voda sa valí aj k nim. Mestečko si obtiahli mohutným valom a hádam nepríde ku väčšej katastrofe. Okolité lesy sú už zaplavené a kengúry utekajú, ako len vládzu.

V blízkosti Hoshamu a Warracknabeal je dedina Jeparit. Železničnú trať im „voda odniesla“.

Na znak súcitu s ohrozenými, po meste vidíme ľudí s modrými stužkami.

Brisbane, jeho okolie, až dolu na Gold Coast a sever N.S.W. v noci zasiahol zase poriadny nečas. Pováľalo stromi, poškodilo el. vedenie... no nejaký tropický lejak nebol. Dnes večer čakajú ďaľšiu búrku. Konečné, celé pobrežné pásmo Queenslandu je vlhké. Prší – predsa, toto je sezóna letného monzúna – ale situácia sa zatiaľ nezhoršuje. Blížiaci cyklón zmenil smer a zostal nad Pacifikom.

V Queenslande, keď prejde táto pohroma, bude jedno veľké pracovisko. Bude potrebné renovovať, až vystavať, na tisíce domov a znalci hovoria, že s takou armádou kvalifikovanej pracovnej sily Austrália nedisponuje. Bude sa musieť kvalifikovaných majstrov dovážať zo zahraničia. Potrební budú murári, tesári, stolári, električiari, vodoinštalári, natierači...

Farma na okraji Echucy. Tu bol pasienok, ale dnes je jazero.

.......................................................

Žiadne komentáre:

Super pre vasu firmu

Čítame...

*** MENÁ *****

>A<>B<>C,Č<>D<>E<>F<>G<>H<>CH<

>I<>J<>K<><>M<>N<>O<>P<>Q<>R<

>S<>Š<>T<>U<>V<>W<>X<>Y<>Z<>Ž<>

***Etymologický slovník***********

<A-C><Č><D,Ď,Dž><><><><><><H>

Autorské práva:

http://Kruhy.blogspot.com

nassinec@gmail.com