17 januára 2011

Záplavy IV.-Austrália

Záplavy IV.

...riport Jána Kulíka

Dnes máme pondelok, 17. januára 2011. Minulú noc záplavy zasiahli aj Echucu. Po meste sa robili opatrenia, takže keď som tam išiel v ranné hodiny, všade boli iba vrecia (s pieskom), ale vody v meste už nebolo. Ako rýchlo prišli, tak aj odišli. Pravdepodobne na príčine je, že pri Mathoure je Murray prehradená a tu sa reguluje odvádzanie vody do rieky Edward, odvádzanie vody do lužných lesov červeného eukalypta a za Echucou, v osade Torumbarry je ďaľšia priehrada, takže aj tu uvoľnili bránu a časť vody presunuli ďalej. Trochu nižšie, v mestečku Gunbower je ďaľšia priehrada na regulovanie hladiny rieky a odvádzanie vody do lužných lesov. Koľko vody takto „rozliali“, neviem, ale nasledovné mestečko Kerang bude mať veľký problém. Má nízku polohu a práve tu sa do Murray vlieva rieka Loddon (ktorá tiež na ceste už zaplavuje).

Vo Victorii máme asi 50 ohrozených dedín a miest. Ešte vždy je to najhoršie v Rochesteri a v Horshame (tu sa vyliala rieka Wimera). Vraj takéto záplavy neboli tu od osídlenia Austrálie.

Ako som ráno cestoval, najskôr ku najbližšej rieke Edward, všade v tých lužných lesoch skákali kengúry. Utekali od vody. Hľadali nejaký kopec, aby sa zachránili. Sama rieka Edward je tiež vysoká, takže ak dostane ešte viacej vody, ohrozí aj mestečko Deniliquin...

Lužný les na rieke Edward.

Echuca bola pomerne suchá, ale ešte nie je von z kaše. Približujú sa vody rieky Goulburn. V samom prístave, turistické lode sú zakotvené. Riečny prúd je silný... takže nepremávajú.

Rozliata rieka Murray.

Zaplavený Rochester.

Bridgewater na rieke Loddon. Tento mladý manželský pár prišiel o celý svoj majetok.

Tieto záplavy sa nedajú porovnať s tým, čo je v Queenslande. Tam to vypadá, ako po vojne, ale už sa rozbeháva aj hospodárstvo. Niekoľko baní otvorili, vojaci očistili prístavy, takže lode naberajú svoj tovar. Áno, okolo prístavov je vyše 50 lodí a už 2 týždne čakajú na svoj tovar.

Cez víkend, len v Brisbane zaznamenali 50 tisícovú armádu dobrovoľníkov. Prišli tam z celej Austrálie a mnohí Novozealanďania. Všetci s vlastnými lopatamy... a robili od svitu, do mraku. Čistili. Dnes, v pondelok je ich už menej. Len asi 20 tisíc.

Aj tržnica začala pracovať. Potravín majú dosť. Vojenské lietadlá neustavične dovážajú a začala pracovať aj autodoprava. Niekoľko prístupných diaľníc už otvorili. Život sa začína vracať do koľaje, ale záplavy neprestali. Teraz, tie rieky, čo smerujú do vnútrozemia, cestou zaplavujú rad mestečiek a plantáže. Život sa vracia do koľaje, ale mnohým aj vyhasol. Toho času, na zozname mŕtvych je 20 osôb, kým nezvestných je trochu menej.

............................................................................................

Žiadne komentáre:

Super pre vasu firmu

Čítame...

*** MENÁ *****

>A<>B<>C,Č<>D<>E<>F<>G<>H<>CH<

>I<>J<>K<><>M<>N<>O<>P<>Q<>R<

>S<>Š<>T<>U<>V<>W<>X<>Y<>Z<>Ž<>

***Etymologický slovník***********

<A-C><Č><D,Ď,Dž><><><><><><H>

Autorské práva:

http://Kruhy.blogspot.com

nassinec@gmail.com