11 januára 2011

Queenslandské záplavy 2011 - II.

Queenslandské záplavy 2011 - II.

V týchto dňoch tropický Queensland dostal nejakú prestávku, okienko na vydýchnutie. Vody buď len mierne stúpajú, stagnujú, alebo aj odtekajú buď do mora, ale väčšinou smerujú do vnútrozemia a cestou zaplavujú menšie mestečká, dediny, bane, plantáže... Či prestalo pršať? Nie, lenže tie lejaky sú miernejšie. Len asi 100 – 200 mm. denne, takže voda môže odtekať, odchádzať do korýt riek, ktoré len pred nedávnom boli maličké potôčky, alebo úplne suché. Dnes, od breha, ku brehu je aj vyše 15 km. Táto masa vody sa hrnie k juhu. V „strednom“ pobrežnom pásme, v zaplavených mestách škodu zatiaľ ani neodhadujú. Nedá sa. Všetko je pod vodou. Miestami voda zastala, urobila obrovské močiare, čo je raj pre hmyz, hlavne muchy a komáre. Neustále sa to postrekuje, aby na dovažok neprišlo aj ku nejakým epidémiam. Hoci by aj úplne prestalo pršať, čo sa sotva stane, lebo je tam teraz sezóna letného monzúna, na hospodárske regenerovanie kraja potrebujeme aj niekoľko rokov. Pršať však neprestáva. Dažde sa posunuli vyššie na sever a južnejšie, ku hlavnému mestu Brisbane, do oblasti Darling Downs (bohatý poľnohospodársky kraj), na hranicu N.S.W. do severných oblastí tohto štátu a zajtra sa očakávajú tropické lejaky v strednom, západnom a južnom N.S.W. ako aj vo Victorii (toto už zasiahne priamo aj nás). Nejaké záplavy už sú a ešte len majú byť aj na Tasmánii.

Toto je „len“ východná a centrálna časť Austrálie. Na druhom

konci, v Západnej Austrálii, okolie Perthu trpí suchotou, zúria lesn

é požiare, kým trochu severnejšie, v povodí rieky Gascoyne, už sú záplavy. Druhý raz v tejto sezóne. Aj tu sú mestečká pod vodou, plantáže banán ruinované... a ako idete smerom na sever, pod vodou sú čoraz väčšie plochy. Napomínam. Sezóna letného monzúna sa len začala a na cyklóny ešte len čakáme.

Niekto si vyhľadával, ako to vypadá v Townsville. Bol som

v kontakte s M. Kizúrom, ktorý tam býva a hovorí, že zatiaľ je tam kľud. Áno, toto mesto je v oblasti, ktorú nejak lejaky obchádzajú. (Preto ho aj tam založili.) Aký budú mať deň dnes, ukážu nasledovné hodiny, lebo aj ku nim sa valí ohromný oblak.

Takto vypadá dom „Queenslander“. Postavený je na vysokých stĺpoch. V sezóne sucha sa tento priestor využíva aj ako garáž a pod. Toto je dom rodiny Kizúrovej. Tu Martin maľuje. Predpokladám, že ich nejaká pôvodeň nezasiahne. Sú neďaleko mora a ak nepríde ku väčšiemu prílivu, voda im ľahko odtečie.

Do včera, občania mesta Gympie (asi 170 km. severnejšie od Brisbane) mali nádej, že neprejdu tak zle, ako tí severnejšie. Mali nádej, ale dnes už nie. Aj oni sú pod vodou.

Autom už nikde neprídeš. Len na člne, či v konkrétnom príde, na kajaku.

Oblak sa spustil aj južnejšie, nad Brisbane, kde je evakuácia v plnom prúde, lebo niekoľko predmestí už „pláva“, no najhoršie teraz prešli obyvatelia mesta Toowoomba (130 tisíc obyvateľov), v hlavnom meste oblasti Darling Downs. Neboli pripravení. Mysleli si, že keď sú vysoko, až na nejakých 700 m. nadmorskej výšky, vody ich obídu. Neobišli. Svedkovia hovoria, že ich záplava sa podobala nejakému vnútrozemnému tsunami. Odrazu sa na nich privalila obrovská vlna. V okolí napršalo 300 mm. a to sa na nich privalilo.

Obyvatelia Toowoomby – na streche sa čaká na záchranu.

Takto vypadal sám stred mesta po tsunami.

Po tsunami.

Aj túto rodinu zasiahla vlna tsunami. Na šťastie, našli si bezpečné miesto a čakajú na pomoc.

Zaplavená uhoľná baňa.

Tento mestský psík asi nečakal na takúto dennú vychádzku. Usilovne pláva, lebo vie, že ho majiteľ vodí ku bezpečnejšiemu miestu.

Mestečko Dalby (hneď vedľa Toowoomby). Tieto dve dievčatá zachraňujú mláďa kengúry (tu sa to nazýva Joey).

Situácia v okolí mesta Brisbane sa z hodiny, na hodinu zhoršuje. Toowomba sa nejak „zotavuje“ a to i napriek, že ich už niekoľko hodín perie ukrutánsky dážď. 100 mm. za hodinu. Áno, sto mm. za hodinu. Cez noc očakávajú, že sa to zníži na 50 – 60 mm. na hodinu, ale zajtra sa očakáva ďaľší príval. 8 metrová tsunami vlna prehrmela mestom, vošla do blízkej doliny, tam sa „posilnila“ o ďaľších zopár metrov a na ceste zbúrala rad dedín, osád, fariem. Zatiaľ, v tejto záplave zahynulo 9 osôb a ďaľších 66 je nezvestných.

Z druhej strany sa valí ďaľšia vlna a riečnym korytom smeruje na mesto Ipswich (170 tisíc obyvateľov) a odtiaľ do Brisbane. V tomto hlavnom meste Queenslandu sa robia prípravy, ale nádej na záchranu ubúda tak rýchlo, ako čo sa hladina rieky dvíha. Robí sa evakuácia. Zatiaľ poistili, vyprázdnili až 80 mestských obôdov. Vypadá, že noc bude strašná, lebo sa očakáva, že bude aj nadmieru vysoký príliv. Asi 3 metrový, čo „zapchá“ rieku.

Armáda je úplne zmobilizovaná a vojakov sa rozposiela na všetky najohrozenejšie miesta.

Zatiaľ nám pomoc ponúkla OSN, U.S.A. Nový Zealand, Indonézia a Čína. Dosiaľ sme prijali pomoc len od N. Zealandu. Ich lekárov a sestričky. Vláda hovorí, že celá táto karastrofa ešte neprevyšuje naše možnosti

Áno, zdravotný personál je prepotrebný, lebo očakávajú sa následky pôvodne a v tomto momente je asi najpotrebnejší antivenon (protijed), lebo hady plávajú ulicami, vchádzajú ľuďom do domov... a uštipnutia nie sú raritou.

Aj u nás prší. Už tretí deň, ale je to mierny dážď. Príval by mal byť v stredu a vo štvrtok a práve vtedy sa chystám na cestu do Melbourne. Prečo? Nuž máme dom aj tam a očakáva sa, že aj Melbourne bude poriadne zasiahnutý. Čo sa týka zaplavenia nášho domu, s tým nemam nejaký problém. Sme vysoko nad kaňónom rieky, asi 100 metrov vyššie, ale môžu nastať nečakané situácie.

......................................................................

Žiadne komentáre:

Super pre vasu firmu

Čítame...

*** MENÁ *****

>A<>B<>C,Č<>D<>E<>F<>G<>H<>CH<

>I<>J<>K<><>M<>N<>O<>P<>Q<>R<

>S<>Š<>T<>U<>V<>W<>X<>Y<>Z<>Ž<>

***Etymologický slovník***********

<A-C><Č><D,Ď,Dž><><><><><><H>

Autorské práva:

http://Kruhy.blogspot.com

nassinec@gmail.com