Kde sú korene tejto povery, nikto nevie, ale je rozšírená po celom svete. Neprišla k nám s kresťanstvom. Je hodne staršia, avšak kresťanstvo ju len posilnilo, pridalo jej na reputácii nešťastného čísla.
Viete že talianske lotérie nikdy nemajú, nepoužijú číslo 13 ?
Ak bývate vo Francúzsku, veďte, že určite číslo domu vám nebude 13. U nich jestvuje len 12, 12 ½ , po čom nasleduje 14.
V amerických mrakodrapoch už tradične „chýba“ poschodie s číslom 13.
Vo veľkých hoteloch nieto izby s č. 13. Ten priestor, kde by mala byť tá izba, využíva sa ako „sklad“ na čisté postelné prádlo, na uskladňovanie vysávačov a pod.
Mnohé aerokompánie v lietadlách nemajú ani rad a ani sedadlo s č. 13.
V zašlých časoch, kedy po oceánoch sveta plávali plachetnice, ak určitá loď mala naplanované vyplávať z prístavu na trinásty deň v mesiaci, nemohla. Nemala posádku. Všetci námorníci im poskákali do vody.
Pri „Poslednej večery Pána“, ku stolu si zasadli jeho dvanásti apoštoli a Ježiš bol trinásty. Vieme, čo sa stalo. Trinásteho (za stolom) ukrižovali. Na toto si pamätajú hlavne vo Francúzsku. Určité reštaurácie, ak za stolom budete mať len 13. hostí, ponúknu vám aj štrnásteho, ktorý si večeru sám zaplatí.
Menej poverčivosti a viacej štatistiky najdete v mnohých poisťovacích závodoch. Nemajú najradšej poisťovanie skupín v počte 13 osôb, lebo ich dáta hovoria, že v priebehu 12. mesiacov, jeden zo skupiny určite umrie.
******************
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára