Písmeno A najskôr vzniklo zo znaku hlavy vôla, tak ako ho nachádzame v egyptských hieroglyfoch a vo včasnom semítskom písme na Sinaji, z obdobia asi 1500 rokov p.n.l. V Byblose a v ďalších mestách Feníčanov a Kanaancov celý znak nadobúda aj lineárnu podobu. V ich jazykoch sa tento znak nazýva Alef, čo vlastne znamená vôl.
Pôvodne predstavoval semítsky hrtanový zvuk a keďže grécky jazyk tento zvuk nepozná, Gréci si ho preberajú, ako symbol pre ich hlásku „A“. Zároveň mu menia aj názov na Alfa.
Vývoj tohoto symbola pozná viacej spôsobov spôsobov jeho písania, až sa to medzi Rimanmi stabilizovalo v súčasnej podobe, v takej, akú aj my teraz používame. Grécku podobu malej Alfy (α ) dnes využívame v matematike.
* Byblos, súčasná podoba mena mu je Jubaylú, Jebeil, kým biblická Gebal, bol antickým prístavným mestom, asi 30 km. severnejšie od Bejrútu a pokladá sa za jedno z najstarších nepretržite obývaných lokácií vo svete. Názov Byblos je vlastne grécke meno tohoto mesta. Odtiaľ sa do sveta vyvážal papirus, z čoho nám vzniká termín Biblia, čiže papírusová kniha, papíruska.
Z archeologických vykopávok v tomto priestore, dozvedáme sa o spôsobe písania starých Feníčanov z obdobia okolo roku 1000 p.n.l.
.......................................píše J. Kulík
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára