Slávnosť kladenia základného kameňa budovy Slovenského gymnázia v Petrovci. Slávnosť bola 5. VI. 1922 roku.
Ako určili lokáciu
Slovenského gymnázia v Petrovci
Budova bývalej štátnej školy v Petrovci, v ktorej v jeseň 1919 začalo s prácou reálne gymnázium, bola primalá, aby v nej mohla prebiehať výučba viactriednej školy. Len čo začala táto škola pôsobiť, počítalo sa s tým, že jej umiestnenie v tejto budove je len dočasné riešenie, že bude potrebná väčšia budova. A tak sa už v prvom školskom roku 1919/20 plánovalo vystavať novú, potrebám školy zodpovedajúcu budovu. Naskytla sa otázka lokácie (kde postaviť túto školu). Bolo potrebné primerané miesto, rozsiahlejšie a podľa možností v strede osady. A tu akoby sa samy núkali »Staré hroby«. Kuratórium slovenského reálneho gymnázia sa preto obrátilo s prosbou, aby zborový petrovský evanjelický cirkevný konvent odhlasoval, že dovolí na tomto pozemku stavať gymnázium. Túto vec mohol riešiť a riešil ju aj celocirkevný konvent. Konvent bol zvolaný' na deň 25. I. 1920. O vážnosti a naliehavosti tejto veci svedčí už aj tá skutočnosť, že zvolali mimoriadny všeobecný konvent a to 3 týždne po riadnom výročnom konvente. Konventu predsedal Samuel Štarke, farár a Ján Chorvát, cirkevný dozorca. Boli tu prítomní všetci presbyteri zvolení na predošlom konvente, ako aj početní členovia (údovia) zboru.
Duchovný predseda už pri otváraní konventu upozornil prítomných na vážnosť predmetov kanventu. Prosí preto, aby »každý na konvente prítomný vážne a dôstojne sa choval, a svoju mienku určite s odôvodnením prednášal«.
Prvým bodom a iste aj hlavným z navrhnutých 8 bodov konventu bolo pojednávanie o spomenutej žiadosti. Žiadosť predniesol S. Štarke, farár, ktorý bol súčasne aj predsedom kuratória. Ako predseda kuratória podporil túto žiadosť a to - ako zapisovateľ poznačil - "predovšetkým z toho dôvodu, že spomenutý pozemok svojou polohou a rozsiahlosťou najlepšie zodpovedá budove, "o ktorej chceme, aby bola nielen majetkom a chlúbou všetkých nás Slovákov, ale aby bola pomerne v stredisku našej obce“. Na druhej strane však ako farár tohto zboru musel brať do ohľadu tú skutočnosť, že išlo a voľakedajší cintorín. Aká to bude ozvena u veriacich, či nebudú urazené ich city? Preto' v ďalšej svojej reči - ako zapisovateľ uvádza - povedal: „Spomenutý pozemok skrýva v sebe kosti našich otcov a matiek, ktoré sotva dospeli k úplnému porušeniu. Pilne treba povážiť tú otázku, či by stavanie gymnázia na tom mieste neurážala city pozostaIých.“
Ako vidieť zo zápisnice, v tejto veci sa vyvinula živšia debata. Okrem už uvedeného návrhu na lokáciu gymnázia padli tu ešte dva návrhy. Jeden návrh totiž podal Tomáš Kováč, vtedajší richtár obce. Spomenutý odporúčal pozemok zvaný Staré jarnočisko. Svoj návrh odôvodnil tým, že ten pozemok "svojou priestrannosťou a polohou pri premávkovej ceste sa ku stavbe gymnázia akoby sám odporúčal.“ Ten druhý návrh predniesol konventuál Ondrej Snida. Odvolávajúc sa na mienku miestneho staviteľa Michala Plavca, spomenutý odporúča postaviť túto budovu nad Begejom a to na priestore medzi štátnou školou a domom Michala Labátha.
Proti týmto dvom návrhom zaujal stanovisko Július Kubány. Podľa neho návrh Ondreja Snidu neobstojí už aj z toho dôvodu, že toto miesto je jedno z najnižších miest v našej obci, nuž »stavba na ňom by bola obtiažna, nákladná a nezdravá«. Návrh p. richtára Kováča je podľa neho zase neprijateľný preto, »lebo gymnázium má stáť na mieste, ktoré je dľa možnosti z každej strany jednako prístupné«. K veci prehovoril i Pavel Mandáč, člen kuratória a priateľ Štarkeho. On iste pod vplyvom spomenutého berie vec z hľadiska národno-citového a zasadzuje sa za Staré hroby. Povedal doslovne tieto veľmi závažné slová: »Budova národnej slovenskej osvety nemôže urážať miesta odpočinku tých, ktorí v páde potreby na živom tele by boli hotoví budovu túto držať.« Mienky teda boli rozdielne. Vec dali na hlasovanie. Pri hlasovaní návrh O. Snidu nevzali do úvahy. Hlasovalo sa teda len a dvoch návrhoch: a) o návrhu kuratória - postaviť tento' kultúrny stánok na Starom jarmočisku alebo b) na Starých hroboch. Výsledok hlasovania bal ten, že konvent veľkou väčšinou odhlasoval, že sa gymnázium vystavia na pozemku Staré hroby.
A však popri evanjelických Starých hroboch tunajšia izraelská náboženská obec vlastnila kúsok (155 štv. siah) starého cintorína. Kuratórium sa preto obrátilo (1. Xl. 1921) s prosbou na majiteľa, aby sledoval príklad miestnej evanj. cirkvi a daroval tento kúsok gymnaziálnemu pozemku. V žiadosti sa hovori, že tento kúsok pozemku so svojou polohou skutočne sa žiada ku pozemku gymnaziálnemu a „skrze jeho darovania odpadne zo strany cirkvi Vašej jeho ohrádzanie“.
Ešte toho istého dňa, keď prosba bola doručená, bolo zvolané generálne zhromaždenie izr. náb. obce, ktoré žiadosti kuratória vyhovelo, ale s jednou výhradou. Kuratórium má dať písomný záväzok, že na tom pozemku nesmú byť kopané základy, poťažne, že tento kúsok pozemku bude na také ciele použitý, kde sa nebude musieť kopať, lebo ako je spomenuté, ich zákony zakazujú vykopávať telesné pozostatky. (Prípis izr. náb. obce zo dňa 3. Xl. 1921.) V darovanej zmluve, ktorá bola podpísaná (13. III. 1922) zo strany spomenutej cirkvi ako aj zo strany predstaviteľov kuratória v 4. bode bola v tom zmysle vnesená klauzula, že sa na tomto darovanom území »nesmie hlbšie kopať ako tridsať centimetrov," ale ba že sa »na ňom nesmie postaviť nijaká budova«.
Takto otázka lokácie gymnázia bola vyriešená. Už 5. VI. 1922 mohli byť slávnostne položené základy tejto budovy s tým želaním a snahou, aby táto stredná škola čím skôr pracovala vo vlastnej budove.
....ev.farar Pavel Škantík
(Článok napísaný pri príležitosti 50. výročia založenia Slovenského gymnázia v Petrovci. Prebrané z Ľudového kalendára na rok 1969)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára