Rastliny predpovedajú počasie
Agát:
Obsah medoviny v agátovom kvete sa mení podľa tlaku i vlhkosti vzduchu. Pred dažďom je obsah medoviny najväčší. Je len pochopiteľné; že v tomto čase bude aj najviac navštívený včelami, ktoré sa na ňom zdržia oveľa dlhšie ako po iné dni.
Mimoriadne veľký ruch včiel na agátovom kvete a ich neskorý odlet do úľov znamená, že na druhý deň bude pršať.
Jelša čierna:
Pomocou jelše môžeme predpovedať nielen dážď, ale aj mráz a oteplenie. Keď sú listy silne lepkavé, to znamená, že zanedlho príde dážď. Keď kmeň i konáre obelejú, možno očakávať tuhý mráz. Naopak, keď stmavnú, dôjde k otepleniu.
Smrek:
Pri peknom suchom počasí sa zrelé šišky otvárajú, keď je vzduch vlhký, tak sa zatvárajú.
Breza:
Keď breza v kvete silne vonia, že už z diaľky zacítime jej vôňu, môžeme naisto očakávať dážď.
Štiav:
Pri peknom počasí má listy i ich okraje rovné, vztýčené hore. Keď spozorujeme, že došlo k zmene, že sa listy začnú skrúcať, príde k zmene počasia.
Ovos:
Podobne ako šťaveľ aj ovos reaguje na zmenu počasia vonkajšími zmenami, ktoré sa dajú rozoznať bez dlhého pozorovania. Pri peknom počasí stoja osiny ovsa pevne, za vlhkého počasia sa začnú ohýbať a skrúcať.
Blatúch-záružlie:
Keď začne blatúch zatvárať svoje dužnaté listy, to je predzvesť dažďa.
Podbeľ:
Otvára svoje kvety len za pekného a trvalého počasia. Keď začína svoj kvet zatvárať, to znamená, že zanedlho bude pršať. Naopak, keď po daždivom počasí podbeľ roztvorí svoj kvet, to znamená, že daždivé obdobie vystrieda teplé a slnečné počasie.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára