05 augusta 2009

Pečená kačka / kura s pomarančovou omáčkou.

Mat vola - pred odchodom na Slovensko 011Pripravila Božena Kulíková

Toto je asi najrozšírenejší recept, ako si pripraviť chutnú kačku. Vlastne varianta tohoto recepta sa neraz použije aj na prípravu slepačiny.

Suroviny: 1 celá kačka – obyčajne asi 2 – 2.5 kg. 300 ml. slepačieho vývaru. (Môžete použiť aj náhradu, ako napr. „Vegeta“.) Trochu soli.

Na prezentovanie potrebujeme:

clip_image002

Pomarančové krúžky a nejaký šalát. Odporúčam uparené listy špenátu, alebo v aust. angličtine „Silver beet“ (Beta vulgaris cicla), po srbch. blitva, ale slovenský názov nepoznám. V Horákovom slovníku som našla, že srbch. blitva = mangold, čo mi zase mnoho nehovorí. Angličania to nazývajú „chard“. Podobá sa repovým listom. Celkom dobre sa hodí aj trochu uparený grécky šalát „rocket“ (Eruca sativa), ktorý Taliani (podľa Rimanov) nazývajú „eruca“.

Pracovný postup:

V prvom rade si odvážte kačku, aby ste si mohli vypočítať, koľko času potrebujete na pečenie. Obyčajne sa počíta, že na 0,5 kg. potrebujete pol hodiny.

Omáčka č. 1.

1 jemne posekaná cibuľa.

1 lyžica oleja.

25g. obyčajnej múky.

1,5 dl.pomarančovej šťavy.

2 lyžice brandy (podľa vôle).

soľ, čierne korenie.

Omáčka č. 2.

2 lyžice múky;

2 šálky pomarančovej šťavy (asi z 8. pomarančov);

Trochu soli, trochu čierného korenia, asi ¼ lyžice pomletého ďumbieru, ¼ lyžičky pomletých klinčekov, ¼ lyžičky pomletého muškátového orieška, ¼ lyžičky, alebo niekoľko kvapiek štipľavého paprikového pretlaku, ako napr. americký „Tabasco sauce“, no ešte lepšiu chuť má indický „Nazirs Chilli Sauce“, ale stačí aj juhoafrický „Nandos peri-peri sauce“;

2 lyžice masla;

½ šálky suchých hrozienok;

1/3 šálky posekaných mandlí.

Pracovný postup:

Do rajnice dajte múku, všetky koreniny, pomarančovú šťavu a paprikového pretlaku. Počas prihrievania, neustále si to miešajte. Keď ste dosiahli potrebnú „mäkkosť“ a hustotu, omáčka je už hotová.

S touto omáčkou si polejete kačku / kuriatko, posypete ju s hrozienkami, prikryjete a vložite do rúry, ktorú ste si zohriali na asi 300°C a pečiete (v závislosti od váhy vtáka), asi 2 hodiny, alebo kým nie je mäkká.

Vtáka si vyberte, posypete si ho s mandľami a ozdobíte ho s kolieskami pomaranču.

Okolo kačky / sliepky môžete naskladať aj malé paradajky, skorej usmažené na masle.

Omáčka č. 3.

Do šťavy čo ste dostali pri vypekaní kačky / kury, podľa potreby, môžete ešte pridať aj lyžicu, dve masla, pridajte asi 60 g. múky, lyžicu, dve kryštáľového cukra, ½ čajovej lyžičky pomletých klinčekov, ½ lyžičky škorice a ¼ lyžičky suchéj horčice, alebo trochu chreňa.

Do tejto zmesy pridajte asi ½ kg. konzervu višní, alebo čerešieň. Ak máte len čerešne, aby ste dosiahli potrebnú sladko-kyslú chuť, pridajte aj trochu na kocky posekaného ananásu. Teraz si do všetkého primiešate aj asi pol dl. čierného rumu. Všetko si dobre vymiešajte, nechajte prevrieť (asi 10 minút) a už to máte hotové.

S touto omáčkou prelejete kačku / kuru a verte mi, hostia si budú oblizovať prsty.

============

Spomínam tu, že recept je skoro rovnaký, ako pre kačku, tak aj kuru. Vyskúšala som všetky variácie, lebo predsa, po farme nám behá asi sto kačiek, toľko aj sliepok (hlavne Plymouth Rock – lebo majú veľmi chutné mäso a krehkú kožičku), asi 50 hús, niekoľko desiatok moriek... Všetko nestihneme skonzumovať a preto, skoro pri každej ceste do Melbournea, odnesieme tam niekoľko vtákov. Dávame to naším penzistom a chudobnejším krajanom, úplne zdarma. Nám nič neodbudne, ale tým, čo sú na tom horšie, pribudne. Konečne, to nás učí aj kresťanská láska vôči blížnemu.

===================

Ako si tú kačku vymeníme s kurou? Celkom jednoducho. Robí sa podobne, ba až rovnako.

Či kačku, alebo kuru, potrebujeme si najskôr osoliť. Či kačku, ale hlavne kuru, trochu si aj pofŕkame s múkou a pečieme to. Na grile, alebo v rúre na pekáči (ťapši), kým nedostaneme žiadúcu farbičku.

Podľa vôle, neraz si toho vtáka aj rozkúskujeme a smažíme ho na rajnici (v masle) a potom to vkladáme do rúry, aby sa ešte dôkladne pripieklo.

 

o  O  o

 

Kačacie prsia.

clip_image002[25]

Suroviny:

4 pásy kačacích pŕs.

1 lyžica oleja.

Suroviny pre omáčku:

1 väčšie jablko vhodné na varenie – obielené a rozkrájané na kocky.

2 lyžice vody.

3 lyžice postrúhaného chreňu.

70 ml. kyslú smotanu.

70 ml. prírodný jogurt, alebo kyslé mlieko.

1 lyžica citrónovej šťavy.

Pracovný postup:

Mäso si pretrieme s olejom a odložíme na stranu a pripravíme si omáčku.

Do menšieho hrnčeka, kastróla, dáme si vodu a pokrájané jablko. Prikryjeme to a varíme asi 15 min. kým jablko nezmäkne a pravda, občas si to aj premiešame. Keď zmäklo, jablko si pretrieme cez vhodné sitko, alebo ho vo „food processori“ pomelieme na kašičku a necháme chladnúť.

Keď kašička už nie je horúca, zamiešame si tam chreň, smotanu, jogurt (kyslé mlieko) a citrónovú šťavu.

Na grilovú mrežu si poskladáme kačacie prsia (kožou hore) a grilujeme si to asi 10 minút. Po tomto čase, mäso si obrátime na druhú stranu a grilujeme ešte asi 6 – 8 min. Ochladíme ho.

S dobre naostreným nožom, už vychladnuté pásy pŕs krájame na tenké pásy, po dĺžke a ukladáme si ich na misu, tacňu, tanier. Ak ich ukladáme na tacňu, tak pripravenú omáčku podávame zvlášť, ale ak sme sa rozhodli ukladať ich priamo na tanier, tak okolo mäska aranžovaného v podobe vejára, nalejeme trochu omáčky a hneď to aj podávame. Podáva sa s nejakým šalátom, obyčajne s miešaným.

*Ako obyčajne, hranolky sa hodia aj ku tejto mise.

Žiadne komentáre:

Super pre vasu firmu

Čítame...

*** MENÁ *****

>A<>B<>C,Č<>D<>E<>F<>G<>H<>CH<

>I<>J<>K<><>M<>N<>O<>P<>Q<>R<

>S<>Š<>T<>U<>V<>W<>X<>Y<>Z<>Ž<>

***Etymologický slovník***********

<A-C><Č><D,Ď,Dž><><><><><><H>

Autorské práva:

http://Kruhy.blogspot.com

nassinec@gmail.com