12 septembra 2009

Jazyková príloha:Basescu, Basesca, Basescovi...

Resize of sirkaobr1

 

……………………………………………pripravil Ján Širka  

 

V aktuálnej prílohe sa zameriame na skloňovanie rumunských, tureckých, gréckych a albánskych osobných mien mužského rodu zakončených v prvom páde jednotného čísla na -u. To preto, že sa s nimi častejšie stretáme, veď napr. Rumunsko nám je v tesnom susedstve, oficiálne osobnosti často navštevujú Srbsko a aj príslušníci rumunskej menšiny žijú s nami vo Vojvodine. Neraz sa ich meno či priezvisko končí na -u: Radu, Ursulesku, Enesku, Stanku, Čaučesku.

Takéto zakončenie mnohým spôsobuje problémy pri skloňovaní, lebo naše životné podstatné mená mužského rodu sa nekončia na -u. Napríklad vo vete zo slovenskej tlače Rumunskému prezidentovi Traianovi Basescu (čítaj Trajanovi Basesku) prinieslo referendum veľké víťazstvo, priezvisko Traiana Basesca je nie v páde, čo je chyba, lebo v Morfológii slovenského jazyka sa o tomto probléme na strane 125 doslovne píše: „Pri skloňovaní tureckých, gréckych, rumunských a albánskych osobných mien na -u koncová samohláska vypadáva; napr.: Saradžoglu – Saradžogla, Papandreu – Papandrea, Enesku – Eneska, Eftimiu –Eftimia, Stanku – Stanka, Spahehu – Spaheha.“

        Znamená to, že uvedené podstatné mená sa budú skloňovať podľa slovenského vzoru chlap, s tým, že iba v prvom páde bude koncovka -u. V ostatných pádoch koncová samohláska u vypadáva. Vyskloňujme hociktoré heslo zo spomenutých, napríklad: 1.-vý pád: Enesku. Iba v tomto páde koncové u zostáva. 2.-hý pád Enesk-a (vypadne u a normálne ako vo vzore chlap sa pridá -a. 3. pád Enesk-ovi, 4.-tý Enesk-a, 6.-ty (o) Enesk-ovi a 7.-my Enesk-om. Tak aj Basescu (čítaj Basesku), Basesca, Basescovi, Basesca, Basescovi, Basescom. Znamená, pri skloňovaní tureckých, gréckych, rumunských a albánskych mužských osobných mien na -u koncová samohláska vypadáva a meno sa skloňuje normálne podľa vzoru chlap. Problémová veta bude znieť Rumunskému prezidentovi Traianovi Basescovi (čítaj Trajanovi Baseskovi) prinieslo referendum veľké víťazstvo.

Žiadne komentáre:

Super pre vasu firmu

Čítame...

*** MENÁ *****

>A<>B<>C,Č<>D<>E<>F<>G<>H<>CH<

>I<>J<>K<><>M<>N<>O<>P<>Q<>R<

>S<>Š<>T<>U<>V<>W<>X<>Y<>Z<>Ž<>

***Etymologický slovník***********

<A-C><Č><D,Ď,Dž><><><><><><H>

Autorské práva:

http://Kruhy.blogspot.com

nassinec@gmail.com