10 októbra 2009

Z receptára...Torta „Božka“.

clip_image002[8]

 

 

…autor Božena Kulíková

 

Suroviny na cesto (corpus):

9 vajec;

9 lyžíc „castor“ cukor (jemnejšie zomletý, aby sa ľahšie rozpustil);

6 lyžíc ožiarené mleté orechy (lieskovce);

3 lyžice hladkej múky;

½ lyžičky pečivový prášok;

1 vrecúško vanilkového cukra.

Suroviny na plnku:

300 g. maslo (neslané);

150 g. kryštáľový cukor;

2 rebierká tmavej čokolády na varenie (70% cocoa);

1 lyžica hladkej múky;

1 vrecúško vanilkového cukra;

1 šálka vody;

1 lyžička čiernej jemne zomletej kávy;

100 g. práškový cukor.

Suroviny na čokoládovú polevu:

2 rebierká tmavej čokolády (na varenie);

3 – 5 lyžíc vody;

1 lyžica masla (alebo z plnky);

Postup práce na cesto:

Z bielkov ušľaháme tuhý sneh, do ktorého postupne pridávame cukor a vanilkový cukor. Šľaháme, kým sneh nie je tuhý a cukor úplne rozpustený, rozšľahaný. Zľahka zamiešame žĺtky, primiešame orechy zmiešané s preosiatou múkou a pečivovým práškom. Masu dáme do vymastenej a papierom vyloženej tortovej formy (31 x 25 cm.). Vložíme do mierne vyhriatej rúry (180 – 200°C) a pečieme asi 50 minút, alebo kým nám cesto nie je upečené. * Pozor! Rúru neotvárame prvých 40 min. aby nám cesto neupadlo. Keď je cesto upečené, rúru vypojíme a necháme to v rúre postať asi 10 min. Upečené cesto vyklopíme na mriežky, papier odstránime a necháme vychladnúť. Ochladnuté prekrojíme cez polovicu a plníme plnkou. Na toto použijeme asi jednu tretinu pripravenej plnky. (Jedna tretina sa použije na plnenie, jedna tretina na obtiahnutie torty a jedna tretina na zdobenie – cifrovanie.)

Postup práce – na plnku:

Do vody dáme vanilkový cukor a dáme prevrieť. Do nej zavaríme kávu a necháme ochladnúť.

Do malého kastróla (s rúčkou) dáme kryštáľový cukor, múku a postrúhanú čokoládu. Zalejeme s uvarenou kávou (použijeme asi polovicu), dobre premiešame a dáme variť do vodného kúpeľa (kde si to neustále miešame), kým sa cukor nerozpustí a krém nezhustne. Ak je veľmi hustý, pridáme ešte trochu zvyšnej kávy. Krém má byť polohustý. Kým sa krém chladí, vymiešame si na penu maslo a práškový cukor. Do vymiešaného masla postupne primiešame ochladnutý krém a ešte chvíľu miešame. Masa má byť hladká.

* Plnku si rozdelíme na tri časti. Jednou čiastkou naplníme rozrezanú tortu. Vrch potrieme čokoládovou polevou. Keď sa poleva ochladí, s druhou čiastkou plnky obtiahneme boky torty. Treťou čiastkou plnky ľubovolne ozdobíme (vycifrujeme) tortu.

Čokoládová poleva – postup práce: clip_image002

Do rajnice dáme polámanú čokoládu, pridáme vodu a varíme zatiaľ, kým sa čokoláda nerozpustí. Nakoniec pridáme maslo (alebo plnku), dobre rozmiešame a potrieme tortu.

================

Dobré rady:

* Píľkovým nožom si cesto pozorne rozrežeme na polovice tak, že si každý roh štvorca poznačíme (narežeme) – toto nám poslúži, ako vodítko, aby nám rez bol pravidelný.

** Ako koľvek sa snažíme, ale horná strana upečeného cesta nikdy nám nebude úplne rovná a preto, keď si cesto rozrežeme, obrátime si ho. Horná strana pôjde dolu. Túto si natierame a po natrení, založíme to s pôvodnou dolnou stranou. Teraz nám torta bude úplne rovná, hladká a poleva sa ľahšie natiera.

***

Žiadne komentáre:

Super pre vasu firmu

Čítame...

*** MENÁ *****

>A<>B<>C,Č<>D<>E<>F<>G<>H<>CH<

>I<>J<>K<><>M<>N<>O<>P<>Q<>R<

>S<>Š<>T<>U<>V<>W<>X<>Y<>Z<>Ž<>

***Etymologický slovník***********

<A-C><Č><D,Ď,Dž><><><><><><H>

Autorské práva:

http://Kruhy.blogspot.com

nassinec@gmail.com