Rozmer 2:3
Česrvená farba na čínskej zástave sa môže vysvetliť na dva spôsoby. Môže to byť farba čínskeho proletariátu (od revolúcie v 1949), kedy Mao vyhnal čínskych nacionalistov, spolu aj s ich národnou zástavou, avšak červená farba je aj tradičnou farbou dominantného národa Han. V rokoch 1644 – 1911/12, kedy Čínou spravovala tzv. Čing dynastia (Manču), väčšinou ich vlajky boli žlté, čo je farba Manču etnika. Modrá sa zase vzťahovala na dobu nadvlády Mongolov, biela na Tibet a čierna na ďaľšiu veľkú etnickú skupinu, Hui. Počas prvej republiky, ktorá vznikla v 1912. roku, tieto farby, ako vodorovné pásy, boli reprezentované vo vtedajšej národnej zástave. Ak ste si všimli, napočítali sme 5 farieb a toto číslo v čínskej kultúre má veľkú symboliku. Vzťahuje sa na štyri kardinálne body a stred (Čínu); na 5 klasikov; na 5 elementov; 5 vládcov; a 5 cností.
Podoba tejto národnej zástavy sa zjavila 1. októbra 1949. a zase je tu pätka (5), päť hviezdičiek v hornom ľavom kantóne a vysvetlenie je, či bolo: veľká hviezda predstavuje komunistickú stranu Číny, jej vedúcu úlohu v spoločnosti. Štyri menšie reprezentujú spoločenské triedy, ktoré sú v koalícii s komunistickou stranou a to: robotnícka trieda, sedliaci, malí podnikatelia a „národnostne uvedomelí kapitalisti“.
Neskoršie sa toto vysvetlenie zmenilo a teraz máme, že veľká hviezda predstavuje Čínu, ako krajinu, kým štyri menšie predstavujú národnostné menšiny.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára