23 februára 2011

Zemetrasenie na N. Zelande II.

...riport redaktora Jána Kulíka
...................................
  Všetky pramene tvrdia, že toto najnovšie zemetrasenie bolo o sile 6,3° podľa Richterovej stupnice. Epicenter bolo 10 km. od Christchurch, v prístavnom mestečku Lyttelton, čo je hlavným prístavom mesta Christchurch.


            Z Austrálie, na Nový Zealand neustále letia lietadlá, hlavne lietadlá transportéry vojnového letectva (Hercules). Tam odvážajú skupiny záchranárov, lekárov, sestričky, policajtov... potrebné stroje, potraviny atď. a na ceste späť, privážajú sem zranených, lebo tamojšie nemocnice sú až preplnené.
            Počet mŕtvych nejak stagnuje, ale počet zachránených neustále stúpa. Robí sa tam horúčkovite, lebo nezadlho už bude neskoro. Robí sa deň a noc. Neprestajne. Pravda, el. sieť je poškodená a nieto prúdu. Nieto plynu. Nieto vody. Odpadová voda nema kam odchádzať, lebo potrubie je poškodené. Od otrasov, po uliciach vystupujú podzemné vody, bahno, robia sa priepadiská, z čoho aj premávka je sťažená a z čoho pukajú aj základy ešte stojacich rodinných domov. Novinári neustále dobiedajú, ak vraj úrady nemôžu odhadnúť počet obetí, nech im dajú aspoň odhadovú peňažnú sumu škody. Odkiaľ sa dopracovali, z akých prameňov majú poloinformácie, ale píšu, že škoda bude niekde od 12 do 15 miliard dolárov. Márne im zodpovední hovoria, že zatiaľ sa s tým vôbec nebavia. Dôležitejšie je zachraňovať ľudí. O škode na mostoch, cestách, žel. tratiach... zatiaľ nikto nevie. Na určité miesta sa nikto ešte nedostal. Vie sa len toľko, že aj tam je všetko zbúrané.
 Mapa zemetrasení. Biele krúžky predstavujú silnejšie zemetrasenia, kým červené sú v kategórii slabších.


             Takto vypadá hlavná magistrála smerom na Lyttelton.

 A takto vypadá žel. trať pri Lytteltone.

            Zásobovanie sviežou pitnou vodou už je zabehané. Farmári ju, ako prví, začali dovážať, no onedlho prišli veľké cisterne. Po meste je počet buniek na pitnú vodu, lenže ani toto nejde najľahšie. Mnohé prístupové cesty k mestu sú buď zničené, potrhané, alebo zasypané.
Tento tanker nemôže ani napred, ani nazad.

 Toto bola mestská katolícka katedrála.

A toto bol chrám metodistickej cirkvi.

Takto vypadá jedna z počtu mestských ulíc v Christchurch.

            Najviacej informácií máme z Christchurch, no Lyttelton, i keď podstatne menší, utrpel obrovské škody. Aké sú škody na prístavnom zariadení, ešte nikto nevie, no zbúralo im historické železničné nádražie, budovy... kým o rodinných domoch ani hovoriť.
Tomuto chudákovi z neďalekého kopca sa dokutúľal tento balvan. Dom je z polovice zbúraný.

Dušička moja neplač, že nám celoživotné úsilie vyšlo nanič. Nemame ani strechu nad hlavou. Máme však seba a láska stačí, aby sme sa zase postavili na nohy.

            Po okolitých mestečkách, dedinách, farmách... všade len rumovisko. Okolo rumovísk plačú ľudia, deti... lebo niekde tam, pod tými tehlami, pod tým betónom je mi polovička, dieťa, matka, otec...

 Muži vraj neplačú. Povedzte to tejto rodine. Ich mama, TV prezentérka je niekde v rumovisku TV stanice, z ktorej zostala len kopa betóna. Patrí medzi najväčšmi poškodené, vlastne zbúrané budovy. Koľko je tam ešte zavalených, nikto nemôže povedať, ale záchrannári hovoria, že ešte počujú hlasy. Ešte tam budú aj živí. Rodina dúfa, čaká, stŕpa. Možno nám vytiahnu aj mamu. „Nádej umiera posledná“.

            V budove, kde je, či bola TV, nachádzali sa aj učebne angličtiny pre zahraničných študentov. Hlavne z Japonska, Kórey, Číny... Aj ich zasypalo. Na TV obrazovkách ste mohli vidieť, ako jeden muž, s poriadnym akcentom, neustále telefonuje niekomu. Telefonoval si manželky, ktorá učila angličtinu v tejto škole. Či ju dostal k telefónu, alebo nie, ale zvonil, vyzváňal, hlavne preto, aby záchranná služba počula brnkanie a kde sa ohláša telefón, tam je osoba. Kto bol ten muž? Srbský prisťahovalec.
            Christchurch vźdy lákalo turistov. Bolo to romantické mesto. Len v čase zemetrasenia, bolo tam asi 8 tisíc Austrálanov. Zatiaľ sa vie, že jeden zahynul a zopár je nezvestných. Prichádzali tam však turisti z celého sveta. Mnohí z nich sú na liste nezvestných. Či ich vyhrabá živých, alebo nie, ukážu nám nasledovné dni. 
............................................

Žiadne komentáre:

Super pre vasu firmu

Čítame...

*** MENÁ *****

>A<>B<>C,Č<>D<>E<>F<>G<>H<>CH<

>I<>J<>K<><>M<>N<>O<>P<>Q<>R<

>S<>Š<>T<>U<>V<>W<>X<>Y<>Z<>Ž<>

***Etymologický slovník***********

<A-C><Č><D,Ď,Dž><><><><><><H>

Autorské práva:

http://Kruhy.blogspot.com

nassinec@gmail.com