06 februára 2011

Záplavy v Austrlji-Počasie si aj ďalej vystrája.

                                            
 Počasie si aj ďalej vystrája... riport redaktora Jána Kulíka

            Kým sme mali tú, akože tisícročnú suchotu, zúfalí vidiečania skúšali všetky prostriedky na jej zastavenie. Nechýbalo ani takých, ktorým Angličania hovoria quacks, či po našský, šarlatáni. Nešlo im prilákať dážď.
            Náš sused, ktorého rodina sa tu na farme osídlila medzi prvými, ešte v XIX. st. je nábožensky založený a každý víkend celú rodinu vláčil do toho, alebo oného mestečka, dediny, lebo tam bude kázať osvedčený kazateľ, ktorého Hospodin vypočuje. Chodili, modlili sa, spievali, tancovali... ale suchota len a len trvala. Asi ich modlitby nikto nechcel vypočuť.
            Tí „modernejší“ farmári, ktorí veria aj v „New Age“, schádzali sa po pasienkoch, vyzliekali sa do naha, všetci bez rozdielu a tancovali „Rain dance“ (tance na privolanie dažďu). Ani to nepomohlo. Zo všetkého bolo len toľko, že jedného nejaký hadík uštipol rovno na „vtáčika“. Aj ich vystrájanie sa zatratilo niekde v „nebeskej birokracii“, ale asi sa do tých prosieb potkol aj Eliáš a tu ho máš. Chcete dážď? Ja vám ho dám. A veru dal. Toľko, že teraz už začínajú tancovať na zastavenie dažďov.
            Akú máme situáciu dnes, v nedeľu 6. feb. 2011? Napätú. Pobrežné pásmo sev. Queenslandu sa zotavuje. Poslali im na tisíce vojakov, dobrovoľníkov z celej krajiny a čistia. Ešte vždy prší, ale zatiaľ nové záplavy nehrozia.
            Brisbane a okolie sa tiež zotavuje.
            Centrálne územia Austrálie, hlavne púšte, sú zaplavené. Tam sa poriadne leje.
            V okolí Perthu, hlavne severovýchodné predmestia, ohrozujú lesné požiare.
            Na Tasmánii a v horách Victorie, teraz, uprostred leta začalo snežiť. N.S.W. a Victória už niekoľko dní mali tropické horúčavy, „humidity“ (vlhkosť vzduchu vyše 100%), u nás na farme zo dňa, na deň teplota vystupovala na 45°C, čo je následkom posunu zvyšku cyklónov aj sem, lenže v noci nám pofúklo rovno od južného póla a nočná teplota odrazu klesla na 10°C. Oblaky plné vlahy, chladný vietor od póla, nuž pravda, muselo aj snežiť.

                        
            Oko cyklóna Yasi je rovno v strede Austrálie, kým chcostik, cez Južnú Austráliu, N.S.W. sa tiahne do Victorie, kde sa spojil s chvostikom skorejšieho cyklóna Anthony a pokrylo sa nie len celé územie štátu, ale aj celá Tasmánia. Ten bodkavý oblak pod Austráliou je chladný a prichádza rovno z Antarktiku.

            Victoriu ešte stále trápia záplavy od skorej a práve na túto oblasť sa zase zlialo vyše 150 mm. takže dnes je už zaplavené aj mesto Mildura a okolité dediny.
            Tentoraz, ani Melbourne neprešiel ľahko. Všade záplavy. Aj tu sa to poriadne zlialo.

         

            Tentoraz záplavy efektovali aj krajanov. Z priloženej mapy vidíte, kde a koľko dažďu spadlo. Krajania žijú hlavne v Altone, vo Werribee, Keysborough, Dandenong, Moorabbin... Telefonoval som M. Zajacovi, ktorý býva vo Werribee a povedal mi, že oni priamo nie sú ohrození, sú pomerne ďaleko od rieky, ale ich nákupové stredisko je zaplavené. Zaplavený je aj stred mesta a ďalej na juh, ako si rieka razí cestu k moru. Efektovalo Laverton, Altona Meadows, Point Cook, Hoppers Crossing... všade máme poriadny počet krajanov. V pomedzí Lavertonu, Altona Meadows a Point Cook sa nachádza aj náš slovenský ev. chrám. Zatiaľ správy nemam, ako bolo, ale keďže Skeleton Creek im tečie hneď vedľa, určite sú aj tam strachy.

             Tento anglikánsky kostol v Altona Meadows je len asi pol km. od nášho a hľa, ako prešli.
* Koľko som sa dozvedel, slovenský kostol, či vôbec celé cirkevné stredisko je nepoškodené.
**Z druhej strany dialnice je slovenský dom spolka „Ľudovít Štúr“. Ako mi zvestoval informátor, aj tu je to v najlepšom poriadku. Na výnimku klubovne, ktorá je v pivnici, takže vraj nejaká voda sa tam dostala.

Tento taxík zatiaľ „zakotvil“ v Lavertone.

 Tohto chlapca nosila riava. Nejak sa zachytil na el. stĺp a dočkal záchranu.

            Bičovaní sme zo všetkých strán, takže tí, nábožensky založení hovoria, že je to Božia skúška. Neviem ako, prečo by nás mal Boh skúšať, keď On je vševedúci... keď pozná dušu každého... Nová skúška sa nám vraj zase blíži. Nad súostrovým Fiji sa robí nový cyklón a meteorológovia viacej dúfajú, ako by vedeli, že vypadá, tento cyklón by nás nemal zasiahnuť.
..............................................................................................
............................................ 

Žiadne komentáre:

Super pre vasu firmu

Čítame...

*** MENÁ *****

>A<>B<>C,Č<>D<>E<>F<>G<>H<>CH<

>I<>J<>K<><>M<>N<>O<>P<>Q<>R<

>S<>Š<>T<>U<>V<>W<>X<>Y<>Z<>Ž<>

***Etymologický slovník***********

<A-C><Č><D,Ď,Dž><><><><><><H>

Autorské práva:

http://Kruhy.blogspot.com

nassinec@gmail.com