05 februára 2011

Tropický cyklón Yasi zadal nám ďaľšiu ranu.


      Je práve čas letného monzúna a cyklóny sú súčasťou žitia v subtropickom a v tropickom pásme Austrálie. Podobne je to aj na severnej pologuli. S jedným rozdielom. Tropické cyklóny južnej pologule sa krútia v smere otáčania sa ručičiek na hodinkách, kým na severe sa krútia opačne. V Austrálii sa ich nazýva proste cyklóny, kým v oblasti Karibského mora nazýva sa ich Hurikánmi, alebo v oblasti severného Pacifika a Čínskeho mora, volajú ich Tajfúny. Iný rozdiel nieto. Vlastne je tu ešte jeden. Sila cyklóna. Meria sa od kategórie č.1, až po kat. č.5. Stupnica ďalej nejde.
      Zvykom je, že každý cyklón, hurikán, tajfún, dostane aj svoje meno. Dlhé roky sa ich „krstilo“ len ženskými menami, ale tam niekde pred polstoročím, ženské hnutia sa usilovali dokázať, že nie len ženy sú vrtošivé, zúrivé... fúrie, ale aj muži a podarilo sa im pretisnúť, aby sa tie cyklóny „krstilo“ striedavo. Raz mužským, raz ženským menom, ale na potvoru, i takto tie najzúrivejšie, na nepatrnú výnimku, majú ženské mená.
      V 1974. roku, cyklón Tracy zbúral celé mesto Darwin. Bol to kategórie č. 4. Oko mal len 12 km. a sila vetra bola 225 km/h. Vtedy zahynulo 71 ľudí a zbúraných bolo 25.000 domov.
      V auguste 2005. hurikán Katrina (U.S.A.) bol kat. Č. 5. Sila vietra bola 280 km/h. Zahynulo 1833 osôb a zbúraných bolo 275.000 domov.
      V máji 2006. roku, sever Queenslandu zasiahol cyklón Larry. Tento bol kat. č.4. Sila vietra bola 240 km/h. Zbúral banánové plantáže, mesto Innisfail a vtedy zahynula aj jedna osoba.
      Najnovší cyklón, Yasi (asi je to skratka pre Jasmínu) bol ozrutánsky. Zase to zasiahlo mesto Innisfail, ale hlavný úder bolo mestečko Tully a okolité dedinky, či „dovolenkové dedinky milionárov“. Aká bola sila vietra, ťažko povedať, lebo keď stanice namerali 285 km/h, vtedy ich zasiahol ešte silnejší vietor a roztrhal im meracie stanice. Predpokladá sa, že presahoval  300 km/h. Zaradili ho do kategórie 5+ (keďže vyššia nejestvuje). Zbúral všetky banánové plantáže, čo predstavuje 85% banán Austrálie, mestečká, farmy... len bolo tu aj obrovské šťastie. Na pevninu vyšiel medzi mestami Cairns a Townsville. Porobil aj tu neporiadky, ale nezbúral mestá. Práve som telefonoval krajanovi M. Kizúrovi, ktorý žije v Townsville, reku „Ako ste prešli“? Hovorí, že to bola hrôza. Strašný rachot, ako keby si sedel pod motorom „Jumbo jeta“. Celý dom sa chvel, ale vydržal. Po meste pováľalo stromy, stĺpy... takže prúd nemajú. Nemajú ani vodu. Zbúralo im prečisťovačku pitnej vody. Plyn nemajú... a keďže zbúralo aj zariadenia na prečisťovanie odpadovej vody, nemôžu ani do záchodu. Kanalizácia nerobí. Vraj kakajú, ako domorodci. Kde ťa priprie, tam si kľakneš.
      Zatiaľ sa vie, že jedna osoba zahynula, ale nie priamo od cyklóna, lež vlastnou vinou. Keďže nemal el. prúd, zapojil si generátor (na benzín), v uzavretom priestore a otrávil sa od výfukového plynu. Jedna osoba je nezvestná.
      Meteorológovia denno denne sledovali pohyb cyklóna, jeho naberanie na sile a robili sa prípravy. Vojenské lietadlá do Brisbanu prevážali pacientov z nemocníc, vyprázdnili sa všetky ošetrovne nevládnych, starobínce... a všetci šli do hlavného mesta, Brisbanu. Ľudia si robili domáce núdzové zásoby a pod. Niekoľko hodín pred nárazom, všetky prípravy prestali a čakalo sa. Mnohí to prežili vo vlastných domoch, ale niekoľko tisíc občanov a aj turistov, sa uchýlilo do stredísk na to pripravených a zásobených. Dohrmelo im to rovno o pol noci.  

      
       Toto môže byť aj náš Martin s Miluškou, ako si sedia pod stolom. Vraj, o čom budeme hovoriť nasledovných 24 hodín. „O čom len chceš, len nie o počasí“. (Autorom je určitý pán Kudelka, zamestnanec denníka „The Australian“, nuž možno pozná aj Kizúrových.) 

      Premierka Queenslandu, pani Anna Bligh nespala niekoľko dní. Vlastne vtedy hádam nikto nespal. Núdzový personál padal na nos. V jednom interview premiérka poznamenala: „Pane Všemohúci! Kde a ako sme zhrešili, že nás takto tresceš..?“ Áno Queenslanďanom sa to už zdá, akoby trest Boží. Ani týždeň skorej tejto Yasi, zasiahol ich menší cyklón „Antony“, o sile kat. č.2. Trochu si povystrájal, ale nič také neporobil. Len záplavy. Ako prešiel na pevninu, hneď mu sila klesla. Yasi však dva dni netratila na sile. Teraz, ale už len ako „depresia“, posúva sa na Mt. Isa (banícke mesto) a do Northern Teritory. Tu sa rozbije, vlastne už sa rozbíja a ťažké tropické oblaky smerujú na Victoriu. Už nám vlastne aj prší. Pravý lejak, čo Victoria vôbec nepotrebuje, lebo ani tu záplavy neprestali. Okolo mesta Swan Hill  pod vodou je asi 3000 št. km. A voda sa posúva ku mestu. V Melbourne sú „bleskové“ záplavy, hlavne vo východných predmestiach, kým rovno uprostred púšte, v Alice Springs, všetci plávajú.
  
       Keďže v tomto čase to vrie aj v Egypte, tu vidíte „faraóna“ Mubaraka a akože Mojžiša, ktorý mal hovoriť (po anglický): Let my people go (slov. preklad „Prepusť môj ľud“): „Neprepúšťaj môj ľud, ale ty sa prac. *Skúsení vysťahovalci hovoria, že po príchode do inej krajiny, prvé čo utratíš, je humor, dôvtipnosť.

      Áno, človek rozmýšľa a mnohí sa spamätali na časť Biblie, 2 Mojžišovu (Exodus) kap. 7 – 11. Spamätali sa na tých 10 rán Hospodinových.
      Prvá rana: krv. Vody Nílu sa premenili na krv. Aj tunajšie toky sú červené, akoby krvavé. Zmyli pôdu, ktorá je červená a túto vodu nemožno piť.
      Druhá rana: žaby. Tie obrovské queenslandské ropuchy  (privezené, ako malé žabky z oblasti Karibského mora) si rozšíria svoje teritórium a to, okrem narkomanov si nikto neželá, lebo sú ošklivé a jedovaté. Koža im vylučuje nejaký jed, čo objavili narkomani. Chytajú si ich a lížu, eventuálne si z nich uvaria aj „čaj“ a sú v 7. nebi – ak to nepreženú či vôbec prežijú.
      Tretia rana: komáre. Kde je voda a teplo, tam sú komáre a keďže je teraz nadmierne vlhko, komárov vôbec nechýba. Sú celé roje. Znepríjemňujú život.
      Štvrtá rana: bodavý hmyz. Aj tento druh sa premnožil. Hlavne tzv. Sand Flies (pieskové muchy) a ovady.
      Piata rana: mor dobytka. Koľko dobytka zahynulo a ešte len zahynie, nikto nevie. Trh však už reaguje. Ceny po kg. živej váhy (systém aukcií) prekračuje už skoro o 100% od doby „kľudu“ – suchoty.
      Šiesta rana: vredy. Keď vás štípe, bodá také množstvo hmyzu, mnohí majú na tele pľuzgiery a sú, akoby vredaví.
      Siedma rana: krupobitie. Áno, toto je aj sezóna krupobití. Obyčajne zasiahne Sydney (už mali zopár), lenže už zasahuje aj južnejšie, ba čo viacej, práve nám predpovedajú ďaľšie. Vraj akonáhle sa spoja tie tropické oblaky s južnou vlnou, čo sa približuje od západu, budú poriadne krupobitia.
      Osma rana: kobylky. Jedna vlna kobyliek už prehrmela a práve sa liahne nová generácia. Aj v tomto intervale, ani pred týždňom, mesto Echucu zasiahla vlna kobyliek a cvrčkov. Bolo ich plné mesto. Samoobsluhy museli prestať s robotou. Mnohí ľudia museli opustiť vlastné byty a utekať. Jedna rodina hovorí, že kým vládali, zatiaľ ich bili, ale keď počet pobitých presiahol  700, museli zutekať. Nedalo sa ďalej vydržať.
      Deviata rana: tma. Mali sme už zopár aj takých dní. Skorej týchto dažďov boli prachové búrky a vtedy naozaj bola aj  tma. Len pred pár dňami to mali aj na severe Južnej Austrálie. Ukrutná prachová búrka. Na toto prišiel dážď, takže je tam teraz bahno.
      Desiata rana – pomrú všetci prvorodení. Tak medzi ľudom ešte nemrú, ale viete si predstaviť, ako to vypadá so statkom, divou zverou... Ako sa narodia, tak hneď aj mrú. Utopia sa.

      My však máme aj ďaľšie rany. Okolo Sydney, v oblasti Victorie (Gipsland), ba aj v Južnej a Západnej Austrálii sú lesné požiare.
      Aké škody zatiaľ máme? Victoria odhaje, že čo priame škody od záplav, ako aj škody na infraštruktúre a straty vo výrobe, prevýšia 3 miliardy dolárov.
      Queensland, skorej tohto cyklóna svoje škody odhadoval na aspoň 20 miliard. Len uhoľné bane tratili asi 100 milionov denne, ale teraz pribudnú škody z banánových plantáži, z plantáž cukrovej trstiny (zruinovaných je asi 50% plôch) a na dovažok, aj sever Západnej Austrálie má svoje záplavy a aj ich zasiahol jeden cyklón (Bianca).
     
            Podoba cyklónov vzhľadom na kontinent. Ten posledný, Yasi má rozlohu aspoň tretiny kontinentu.

       
 Dedina Mission Beach, „playground“ milionárov. Práve tam sa prehnal hlavný prúd cyklóna. Všetko je zbúrané. Práve ich a blízke Tully, Caldwell.. zasiahlo „oko“ cyklóna.
      
      
„Playground milionárov“, alebo už  nie? Cyklón na pobrežie vyhodil vyše 70 jácht.


 Po srbský „Udri brigu na veselje“ (Teš sa zo starostí). Tu sa oslavovali narodeniny a „baš im je jedno“ či sa dom rozpadol, alebo nie. Cyklón býva aspoň raz mesačne, ale narodeniny len raz do roka.


 Takto vypadá plantáž banánov. Za dva roky tu nebude nič.

  
       Yasi zasiahla všetko od Cairnsu (ba aj severnejšie), až po Mackay a tu sa trochu spustila na juh. Dolu je „Južný oscilačný index“.

            „Sand baging“, príprava pieskových vriec proti záplave.

           A Hospodin nešanoval ani svoje. Z tohto anglikánskeho kostola zostali len prázdne lavice.

* Tak hádam som vám priblížil túto pohromu. Povrchne. Austrália je krajina zápasu, neustálej prosperity a poklesu. Absolútneho. Nehodí sa pre európskeho „jogurta“. V Európe je klíma prajná (i keď má svoju vrtošivosť), ale tu je drsná. Nad každú mieru. Raz ťa obsype darmy, ale o pár rokov si to odnesie. Aj s úrokom.     

              
                         

Žiadne komentáre:

Super pre vasu firmu

Čítame...

*** MENÁ *****

>A<>B<>C,Č<>D<>E<>F<>G<>H<>CH<

>I<>J<>K<><>M<>N<>O<>P<>Q<>R<

>S<>Š<>T<>U<>V<>W<>X<>Y<>Z<>Ž<>

***Etymologický slovník***********

<A-C><Č><D,Ď,Dž><><><><><><H>

Autorské práva:

http://Kruhy.blogspot.com

nassinec@gmail.com