26 februára 2011

N. Zealand IV.

N. Zealand IV.

            Časový rozdieľ medi Novým Zealandom a Austráliou je dve hodiny. Práve som sa napojil na 24 hodinvé správy, reku nech vidím, ako sa situácia rozvíja, ale od včera večera nejakých markantných zmien nebolo. Vyšiel nový zoznam obetí (nie je tam nikto s naším priezviskom), počet obetí zatiaľ je 123 osôb, 226 nezvestných (predpokladá sa, že všetci zahynuli) a z trosiek vyhrabalo 72 živých osôb.
            Po celom meste, od otrasov vystupujú podzemné vody a bahno, lebo neprejde hodina, aby tu nebolo ďaľšie trasenie. Rodiny japonských študentov neustále prichádzajú. Majú nádej, že práve ich dcéra, syn, ešte žijú. Zahraničné záchranné skupiny neustále prichádzajú. Len z Austrálie je tam vyše tisíc osôb, včetne aj lekárov špecialistov, odborné sestričky, policajti (lebo už boli pokusy rabovačiek, krádeží...), ako aj personál úrádu pre sociálnu pomoc. Zásobovanie mesta potravinami, vodou... je už zabehané. Na podmienky, život sa vracia do koľaji.
 Takéto priepadiská sú po celom meste. Pôda klesá, voda vychádza, hlavne v predmestiach, kde je štrkova pôda, takže zodpovední uvažujú nad novým plánom mesta. Na takejto pôde sa viacej stavať nebude. Všetky budovy vykúpi štát a ľudí sa presťahuje na „pevnejší“ podklad.

            Život sa vracia. Nezastavilo ho ani zemetrasenie. Je nádej, že mesto sa vráti do koľaje. Chris Greenslade práve v čase zemetrasenia sme ho videli, ako z trosiek vyhrabáva ľudí, vynáša ich von... ale bol to len jeden z nespočetných. Robil, ako situácia dovoľovala. Ani sme nevedeli, že si hľadal snúbenku. Bola tam zahrabaná v troskách. Niekto iný ju zachránil. Človek, čo ako on, priskočil na pomoc. Celý život mu budú povďační. Aspoň ich život nestrostkotal. Včera predstúpili pred oltár Boží a povedali si celoživotné „Áno“. Mladucha bola ešte celá modrá, ale zaľubené oči na to nedbali.
             Emma Howard a Chris Greenslade idú od oltára.

            Mesto Christchurch s okolím má asi pol miliona obyvateľov. Mnohí však uvažujú, že viacej tu nebudú. Pôjdu inam. Na nejaké bezpečnejšie miesto. Experti, ak ich tak môžeme nazvať, lebo nevedeli predpovedať ani toto zemetrasenie, teraz vedia, že celé okolie bude bezpečné a to až celých 6 tisíc rokov. Neodchádzajte, lebo kam koľvek sa pohnete, čaká vás podobná situácia atď.
...................................pripravuje Ján Kulík

....................................................

Žiadne komentáre:

Super pre vasu firmu

Čítame...

*** MENÁ *****

>A<>B<>C,Č<>D<>E<>F<>G<>H<>CH<

>I<>J<>K<><>M<>N<>O<>P<>Q<>R<

>S<>Š<>T<>U<>V<>W<>X<>Y<>Z<>Ž<>

***Etymologický slovník***********

<A-C><Č><D,Ď,Dž><><><><><><H>

Autorské práva:

http://Kruhy.blogspot.com

nassinec@gmail.com