08 februára 2011

Záplavy a ohne v Austrálii. Oheň a voda – sú dobrí sluhovia, ale zlí gazdovia... 
...autor Ján Kulík 
            V Queenslande, v jeho pobrežnom pásme, ako jednotky austrálskej armády, tak aj armáda dobrovoľníkov, robí na čistení miest... Dobrovoľníci prišli aj z Nového Zealandu, Spojených štátov a ďaľších krajín. Už sú aj všetky letiská a prístavy schodné. Otvorené sú aj hlavné diaľnice, trate, ale školy ešte nie všetky. Niektoré sú úplne zbúrané. Sieť el. prúdu sa postupne ospôsobuje, no ešte vždy na tisíce domov a podnikov je bez prúdu. Z juhu sa privážajú transformátory, generátory a ďaľšie zariadenia.
 
                           V meste Tully je 400 vojakov.


Majiteľ a jeho robotníci zachraňujú (čo môžu) z tohtoročnej úrody banánov.
            Majiteľ hovorí, že zamestnáva 100 robotníkov, ale o pár dní ich bude musieť prepustiť.

            Vo vnútrozemí je to trochu inak. Tam aj ďalej zaplavuje. Mnohé toky sa vylievajú a pravda, aj prší.
            Vo Victorii, počas minulého víkendu sa lialo a mnohé mestá, ktoré sa vyhli záplavám, zase sú ohrozené. Rieky sa vylievajú a zaplavujú. V tieto dni je ohrozené mesto Mildura a okolité dediny. V Mildure ročne naprší len do 450 mm. a aj to hlavne v zimných mesiacoch. Teraz a to len v priebehu jedného dňa, padlo im 250 mm. Toto mesto, v normálnych rokoch vypadá, ako rajská záhrada, prekrásna oáza uprostred púšte. Pestuje sa hlavne vinič, prevažne stolové hrozno a druhy na sušenie (hrozienká), ako aj pomaranče a ďaľšie ovocie. Mnohé farmy sú pod vodou a zatiaľ nikto nevie povedať, či plantáže prežijú. Všetko závisí, ako rýchlo tá voda odtečie do koryta rieky Murray.

            V okolí Perthu si zase vystrájal oheň. Teploty ani neboli nejak vysoké, len trochu vyššie, ako 30°C, ale neustále dul silný vietor a požiare sa šírili. Jednotky požiarnikov z Victorie a ich protipožiarové vrtuľníky boli rýchlo presunutú do Perthu a vypadá, že šírenie požiara zastavili, lokalizovali. Ani tu nikto zatiaľ nezahynul, ale koľko sa zatiaľ vie, zhorelo až 68 domov a ešte raz toľko je poškodených.
Takto sa zachraňuje rodinný dom. Polieva sa strecha. Mama je na streche, synovia pomáhajú a otec je tam, kde sú požiarnici. Je jeden z nich a bojuje s ohňom. Zachraňuje ohrozenejších.

 
                     Tento dom už nikto nezachráni. Je v plameni.

            Toto by boli akože najnovšie zvesti z Austrálie. Vo Victorii a aj v samom Melbourne, záplavy na každom kroku. V Queenslande, od Brisbanu a hore, záplavy, cyklóny, ktorým sa nevyhlo ani vnútrozemie. V N.S.W. hlavne v severnom pobrežnom pásme, ďalšie záplavy, ale rovnako záplavy zasiahli aj vnútrozemie, hlavne oblasti, kde normálne býva suchota, západná časť štátu. V Južnej Austrálii, na severe, kde sú hlavne púšte, mali prachovú búrky, no čo prišiel ukrutný tropický dážď (priniesol ho chvostik cyklóna Yasi) a všade je teraz bahno. Ináč v južnej časti tohto štátu, v povodí rieky Murray záplavy ešte len majú prísť.
            Severne od Južnej Austrálie je Northern Teritory, hlavne púšte a aj tu si voda vystrája.
            Na druhom konci kontinentu, v Západnej Austrálii, hlavne v okolí Pertha, je suchota a zúria lesné požiare.
            Efektovaný je každý štát. Aj Tasmánia, lebo aj oni mali svoje záplavy a na dovažok, uprostred leta mali sneženie.
            Nechýba „prorokov“, čo všetkú vinu dávajú na tzv. globálne otepľovanie, čo seriózna veda ignoruje, lebo ani klíma nie je statická, ale má svoje cyklá a tých v dejinách planéty bolo hodne. Iní zase tvrdia, že toto všetko je predznakom skazy sveta, lebo blíži sa 21. december 2011 a vtedy, ako podľa kalendára Majov, tak aj podľa Nostradamusa a ďalších „jasnovidcov, prorokov“ príde ak aj nie ku úplnému zániku sveta, tak aspoň ku „korekcii“ a nastane ďalší cyklus života planéty.
            Ako vždy, keď je tu nejaká kalamita, hnutie zelených mlčí. Nevidno ich. Avšak keď bude po paráde, zase vyjdu nie na hladinu, ale nad hladinu a budú nám „soliť“ rozum.         
 .......................................................................................                        

Žiadne komentáre:

Super pre vasu firmu

Čítame...

*** MENÁ *****

>A<>B<>C,Č<>D<>E<>F<>G<>H<>CH<

>I<>J<>K<><>M<>N<>O<>P<>Q<>R<

>S<>Š<>T<>U<>V<>W<>X<>Y<>Z<>Ž<>

***Etymologický slovník***********

<A-C><Č><D,Ď,Dž><><><><><><H>

Autorské práva:

http://Kruhy.blogspot.com

nassinec@gmail.com